Branża produkcyjna na Dolnym Śląsku nadal się rozwija

Region dolnośląski należy do czołówki najlepiej rozwiniętych obszarów Polski. Co więcej, nadal jak magnes przyciąga on zagranicznych inwestorów. Jeszcze w tym roku zakłady produkcyjne otworzy tu kilka znanych na całym świecie koncernów. Atrakcyjność Dolnego Śląska wynikać może nie tylko z dobrze rozwiniętej infrastruktury, ale również dwóch Specjalnych Stref Ekonomicznych. W ostatnich latach – obok Wrocławia – to właśnie one stały się centralnym punktem gospodarki Dolnego Śląska, do którego napływają pracownicy i pracodawcy.

Według zapowiedzi w 2017 roku swoje zakłady otworzą tu tacy światowi giganci jak Toyota, LG, Mercedes, Lufthansa. Każda z tych firm planuje zatrudnienie od kilkudziesięciu nawet do tysiąca pracowników. Dla przykładu według danych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu i Ministerstwa Rozwoju w nowym zakładzie LG Chem w Kobierzycach zatrudnienie znajdzie aż między 700 a 1000 pracowników. Centrum serwisowania silników lotniczych Lufthansy w Środzie Śląskiej zatrudnić ma od 500 do 600 pracowników. Choć nie są znane jeszcze szczegóły, spodziewać należy się, że sporo wakatów do zapełnienia będzie również w fabryce silników Mercedesa.

Taka liczba wolnych miejsc pracy będzie z pewnością korzystne dla pracowników. Gorzej z pracodawcami, którzy mogą mieć poważne problemy ze znalezieniem siły roboczej. Niewątpliwie będą oni starać się przyciągnąć pracowników atrakcyjnymi wynagrodzeniami. Nawet to jednak może nie wystarczyć. Emigracja zarobkowa i wadliwy system edukacji to główne przyczyny takiego stanu rzeczy. Na rynku pracy brak jest wykwalifikowanych robotników i inżynierów, którzy posiadaliby wiedzę i doświadczenie niezbędne do pracy w zakładzie produkcyjnym.

Zgodnie z danymi opublikowanymi w jesiennym wydaniu Raportu Płacowego AG TEST HR najbardziej poszukiwani są w tej branży automatycy. Specjaliści ci mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 5268 zł brutto (mediana). Pracodawcy z sektora produkcyjnego poszukują też mechaników. Mechanicy otrzymują 4586 zł brutto (mediana), a elektrycy 4357 zł brutto (mediana). Natomiast operatorzy produkcji zarobić mogą 3190 zł brutto (mediana). Warto przy tym zaznaczyć, że na Dolnym Śląsku działają firmy, które starają się przyciągnąć pracowników oferując im znacznie wyższe wynagrodzenia.

Zobacz także