Spadki pensji w IT

Nikogo zapewne nie zaskoczy fakt, iż firmach branży IT zajmujących się tworzeniem aplikacji, dyrektorzy zajmujący się zarządzaniem projektem i odpowiadający za tworzenie projektu sporo mogą zarobić. Co ciekawe, jak wskazuje jesienny raport płacowy przygotowany przez specjalistów z firmy AG TEST HR, pensje osób te nieco spadły w porównaniu z wiosną minionego roku – i to nie tylko samych dyrektorów.

Średnia wynagrodzenia dyrektorów ds. tworzenia aplikacji wynosi dziś 24 138 zł brutto. Lepiej natomiast prezentuje się mediana pensji osób na tym stanowisku – 25 280 zł brutto – choć jest ona o przeszło 1700 zł brutto niższa niż w raporcie płacowym z wiosny 2016 roku! Jedna-czwarta dyrektorów nie może liczyć na pensje wyższe od 20 243 zł brutto, najwyższe pensje zaś przekraczają 28 940 zł brutto.

Spadły jednak nie tylko wynagrodzenia dyrektorów, ale także kierowników zajmujących się tworzeniem aplikacji – i to nie mało. W porównaniu z raportem wiosennym, jesienią mediana wynagrodzeń osób, które zajmują się na co dzień planowaniem, koordynacją oraz nadzorowaniem projektu polegającego na tworzeniu aplikacji spadła o 754 zł burtto i wynosi dziś 14 286 zł brutto. Średnia zaś wynosi 14 500 zł. Co czwarty kierownik zarabia nie więcej niż 11 883 zł, 25 proc. może zaś cieszyć się z pensji przekraczającej 16 998 zł brutto.

Przeglądając raport jesienny zauważyć można także, że spadły pensje osób na stanowisku lidera zespołu ds. projektów IT – to to poważnie. Mediana wynagrodzenia osoby, która zajmuje się zarządzaniem projektem, a w tym kontaktem z klientem, z 13523 zł wiosną spadła do 12 500 zł brutto.

Poważnych średnich spadków pensji nie muszą się natomiast obawiać m.in. testerzy oprogramowania, których mediana wynagrodzenia wynosi 7735 zł brutto i jest zbliżona do mediany zarejestrowanej w wiosennej edycji badania AG TEST HR. Pensje rosną zaś architektom oprogramowania, którzy zajmują się definiowaniem i projektowaniem architektury systemu oraz nadzorem merytorycznym – mediana ich pensji jest o ponad 850 zł brutto wyższa niż wiosną i wynosi obecnie 15 151 zł. Wzrosły też zarobki projektantów oprogramowania – średnia pensja na tym stanowisku wniosło jesienią 7543 zł brutto. Na poprawę sytuacji finansowej mogą także liczyć kierownicy ds. testów oprogramowania, którzy średnio zarabiają 12 030 zł brutto. Mediana wynagrodzenia od wiosny wzrosła zaś o 780 zł brutto.

W poszukiwaniu dochodowego zajęcia warto więc zwrócić swoje oczy w stronę branży IT. Pomimo tych odnotowanych spadków pensji, wciąż wynagrodzenie w tym sektorze stanowi jedno z najbardziej atrakcyjnych na polskim rynku.

Zobacz także