Podwyżki płac – odkryj Kluczowe Trendy

Przyglądając się aktualnej sytuacji na rynku pracy, nie sposób pominąć znaczenia tematu jakim są podwyżki. Są istotne dla stabilności organizacji oraz satysfakcji pracowników. Analiza podwyżek staje się coraz bardziej niezbędnym narzędziem dla firm, które pragną śledzić zmieniające się trendy oraz podejmować świadome decyzje dotyczące strategii wynagrodzeń.

Źródło Wiarygodnych Informacji

Badanie wynagrodzeń przeprowadzane przez firmę manaHR (której sztandarowym produktem jest raport wynagrodzeń) stanowi cenne źródło wiarygodnych danych na temat procentowej częstotliwości przyznawania podwyżek, ich form, a także średnich wzrostów płac w różnych branżach i regionach. Dzięki temu, firmy mogą podejmować bardziej przemyślane decyzje personalne i finansowe.

Jak wyglądały ruchy podwyżkowe wg manaHR w 2023 roku?

Omawiane badanie oparte jest na danych od 1538 firm. Na początek prezentujemy wykres, który przedstawia decyzje podwyżkowe wg ww. firmy.

Źródło: https://raportplacowy.pl/blog/

Jak widzimy 60% firm uczestniczących w wymienionym badaniu zdecydowało się przyznać podwyżki systemowe, 27 % indywidualne, a 9% zarówno jedne, jak i drugie.

A jak kształtuje się prognoza na 2024 rok?

Źródło: https://raportplacowy.pl/blog/

Powyższe wyniki zostały opierają się na danych od 1508 firm. I znów – największą grupę stanowią firmy, które zdecydowały się przyznać podwyżki systemowe. Następnie z wynikiem 20%, mamy firmy, które planują podwyżki indywidualne. Natomiast 8% przedsiębiorstw zapewnia, iż przyzna zarówno jedne jak i drugie. Co ważne niemal 40% zapytanych, nie wie jeszcze jak w tym roku będą wyglądały ruchy podwyżkowe w ich firmach.

Podwyżki – wysokość

To co jednak interesuje wszystkich najbardziej w niniejszym wpisie, to wysokość tychże podwyżek. Sprawdźmy jak wg manaHR wyglądały one na przestrzeni lat i jakie są plany na rok już trwający.

Źródło: https://raportplacowy.pl/blog/

Zrozumienie Trendów i Tendencji

Analiza podwyżek nie powinna jednak ograniczać się jedynie do prezentacji surowych danych. Obejmuje również identyfikację trendów i tendencji, takich jak preferowane miesiące przyznawania podwyżek, czy też średnie wielkości wzrostów płac w poszczególnych sektorach. To umożliwia firmom lepsze dostosowanie swoich strategii wynagrodzeń do zmieniających się warunków rynkowych.

Zaproszenie do Wspólnej Dyskusji

Dlatego też manaHR zaprasza na zaplanowany webinar na temat analizy podwyżek. Stanowi on doskonałą okazję do pogłębionej dyskusji na temat tego istotnego zagadnienia. Osoby zainteresowane będą miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat najnowszych trendów na rynku pracy.

Jeżeli jesteście zainteresowani TU podrzucamy link do zapisów.

Zobacz także