Regionalne raporty płacowe cennym narzędziem dla firm

Dane dotyczące zarobków pochodzące bezpośrednio od firm to skarb dla każdego HR-owca. Krakowska firma manaHR od lat gromadzi takie rzetelne informacje o wynagrodzeniach. Są to dane miarodajne, gdyż nie pochodzą z ankiet. Gdy chodzi o raport płacowy dla całego kraju, to daje on dobry pogląd na sytuację panującą na rynku. Jeśli jednak chcemy skupić się na zarobkach regionalnych, powinniśmy skorzystać z bardziej precyzyjnego zestawienia.

Dolny Śląsk na tapecie

To właśnie Raporty Regionalne będą najlepszych źródłem szczegółowych danych z rynku. W październikowej edycji badania manaHR opublikowała między innymi Dolnośląski Raport Płacowy, zawierający dane pochodzące ze 115 firm z regionu. Wśród nich znalazły się: BASF Polska, Colgate Palmolive Manufacturing Poland, Electrolux Poland, Sanden Manufacturing Poland, Toyota Motor Manufacturing Poland. Dzięki analizie konkretnego województwa możliwe było przyjrzenie się sytuacji w lokalnym ujęciu. Szczególny nacisk położono tym razem na zarobki pracowników z grupy tzw. white collar.

Wynagrodzenia w regionie

Źródło: manaHR, edycja Październik 2019

Dolny Śląsk od dość dawna jest regionem, w którym da się zaobserwować spore zróżnicowanie zarobków i warunków zatrudnienia. Z głównych ośrodków miejskich należy wymienić tam Legnicę, Wrocław i Wałbrzych. Wrocław, czyli stolica regionu to miejsce, w którym ulokowanych jest wiele dużych międzynarodowych firm zatrudniających pracowników umysłowych (wspomnianych white collar). Jeśli przyglądniemy się trzem największym ośrodkom mikroregionu to nie dziwi specjalnie fakt, że właśnie Wrocław znajduje się ponad średnią, a pracownicy mogą liczyć tam na wyższe wynagrodzenia. Natomiast Legnica z analogicznym wynikiem to spore zaskoczenie. Wałbrzych z przyległościami ląduje z kolei na trzeciej pozycji z 97% wynikiem.

Pomoc w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej

Firma manaHR z okazji opublikowania  Dolnośląskiego Raportu Płacowego zorganizowała spotkanie dla ludzi z branży HR w siedzibie firmy Colgate – Palmolive Manufacturing Poland w Świdnicy. 24 uczestników spotkania dyskutowało na tematy z obszaru zarządzania zasobami ludzkimi. Specjaliści z manaHR zaprezentowali dane o aktualnych trendach rynkowych, które były wyjściem do dalszej dyskusji i ciekawego panelu.

Poza Raportami Płacowymi wspomniane spotkania stanowią ważny element budowania społeczności eksperckiej branży HR. Pozwalają lepiej poznać rynek i uświadomić wszystkim, że każdy region rządzi się swoimi zasadami i ma odmienną specyfikę. W związku z tym korzystanie z Raportów Regionalnych zapewnia przewagę konkurencyjną w rekrutacji pracowników i pozwala na lepsze konstruowanie systemu wynagrodzeń.

Zobacz także