Dane dotyczące wartości wynagrodzeń w poszczególnych branżach przedstawiane są zazwyczaj w postaci średniej, co nie jest do końca miarodajnym wynikiem. Lepszy obraz swoich zarobków otrzymasz, kierując się medianą. Wówczas możesz poznać realne płace w swoim zawodzie.
Czym jest mediana?
Mediana, zwana jest inaczej wartością środkową, wartością przeciętną lub drugim kwartylem. Ta wartość przeciętna dzieli dane na dwie części. Jedna część to wartości niższe, a druga to wartości wyższe. Mediana nie jest zależna od wartości skrajnych. Wartość środkowa jest wiarygodna, ponieważ nie ukazuje skrajnie niskich ani wysokich zarobków. Dzięki temu możemy określić realne zarobki w naszym kraju i nie musimy sprawdzać danych w bazie GUS (gdzie wyniki przedstawiane są w zwykłej średniej). Różnicę między średnią a medianą najlepiej prezentuje poniższa tabelka:
Analizując te dane można zobaczyć, iż zwykła średnia zawyża zarobki w danych branżach. W branży inżynieryjnej możemy zauważyć, że różnica pomiędzy średnią a medianą wynosi 344 złote. W branży HR mediana znów jest zdecydowanie niższa niż tradycyjna średnia. To samo zjawisko możemy ujrzeć w branży produkcyjnej.
Mediana i średnia są podobne
Wyniki mediany i średniej są do siebie zbliżone. Jednakże mediana najdokładniej ukazuje dane, które są rzeczywistym obrazem płac w danych branżach. Jeśli chodzi o zgodność średniej i drugiego kwartylu w branży inżynierskiej, to zgadza się w 94,2 %. 94,1 % to wynik, w którym jest zawarta różnica zarobków w branży HR. Zgodność w metodach liczenia wynagrodzenia w branży produkcyjnej wynosi 93,7%. Najwyższa zgodność w przedstawionych przykładowych wynikach, mieści się w branży inżynierskiej, a najniższa w branży produkcyjnej. Różnice te nie są skrajnie duże, lecz warto poznać realne wartości, by móc się dowiedzieć jak naprawdę powinny wyglądać nasze zarobki.