Kiedy odejść z pracy – pięć symptomów problemu

Stabilność zatrudnienia to luksus, o który coraz trudniej. Nie zmienia to jednak faktu, że spędzenie długich lat w jednej firmie niekonieczne musi być dla pracownika dobre. Wypalenie zawodowe to problem, z którym zmaga się spora liczba ludzi. Jak rozpoznać symptomy świadczące o tym, że może powinniśmy zacząć rozglądać się za nową pracą? Oto pięć takich, których nie pomylisz z niczym innym:

Wypalenie zawodowe1. Nie lubię poniedziałków
Jasne, że większość z nas nie słyszy w poniedziałkowy poranek skowronków, które są radosną zapowiedzią kolejnego tygodnia w pracy. Ale jeśli dzień ten jest dla ciebie szczególnie ciężki, a jak wybawienia czekasz tylko, aż będziesz mógł wyjść z biura, gdyż będziesz jeden dzień bliżej weekendu, coś jest nie tak. Znaczy to, że praca, którą wykonujesz w ogóle Cię nie obchodzi. Ba, nigdy, nawet po dwutygodniowym urlopie nie czujesz się wypoczęty? Dzyń-dzyń, pobudka! Czas szukać bardziej satysfakcjonującego zajęcia.

2. Rutyna
Każdy z czasem traci nieco ze swojego entuzjazmu, ale jeśli nie masz już przed sobą żadnych wyzwań, a wszystko co robisz, wykonujesz rutynowo to znak niedobry. Zarówno dla Ciebie jak i Twojego pracodawcy. Eksperci jednoznacznie twierdzą, że pracownik wykonujący zadania rutynowo, jest mniej produktywny.

3. Zazdrość
W pracy zazdrość jest równie powszechna jak w życiu prywatnym. Jeśli jednak zazdrościsz nie awansu, ale tego, że ktoś odszedł z firmy, to jasna wskazówka, że kolejną taką osobą powinieneś być Ty.

4. Brak wiary
Kiedyś byłeś pełen ideałów. Miałeś swój zestaw zasad i chciałeś by służył on czemuś większemu niż Ty sam, rozwojowi firmy. Z czasem jednak uznałeś, że wszyscy dokoła Ciebie to idioci, którzy nie mają pojęcia, co robią, a Ty nie masz żadnych szans bycia docenionym? No cóż, kijem Wisły nie zawrócisz. Na co więc czekasz?

5. Nuda, nic się nie dzieje
Kiedyś kolejne powierzane Ci zadania były wyzwaniem, teraz są nudne jak flaki z olejem? Już zapomniałeś, jak dużą przyjemność czerpać można ze zdobycia nowych umiejętności i rozwiązania nowego problemu? Szkoda. Nic jednak straconego. Na rynku pracy jest wiele ofert, które sprawią, że na nowo poczujesz się młody.

Zobacz także