Kiedy zmęczenie nie daje odpocząć…

Deep GreenKażdy z nas przynajmniej czasami bywa po pracy zmęczony. Jednak kiedy zmęczenie doskwiera już od rana, brakuje nam motywacji i siły do pracy, cierpimy na bezsenność i traktujemy ludzi coraz bardziej przedmiotowo, to mogą być objawy wypalenia. Nie warto ich bagatelizować.

Wypalenie zawodowe nie tylko uprzykrza życie nam i bliskim, lecz także może prowadzić do depresji i zwolnienia z pracy. Wypalony pracownik często ma poczucie braku efektywności i niekompetencji, mimo, iż ma w sobie duży potencjał. Wówczas wraz ze zwolnieniem lub nawet zmianą zawodu marnowane są możliwości i talenty.

Jak radzić sobie z wypaleniem?

Przede wszystkim należy starać się nie dopuścić do niego. Przyczyny wypalenia mają często naturę indywidualną, interpersonalną lub też organizacyjną. Zdarza się, że wiele czynników jednocześnie powoduje nadmierny stres. Aby nie dopuścić do wypalenia, należy zawsze rozdzielać życie prywatne od zawodowego. Zabieranie pracy do domu nie jest dobrą strategią – lepiej zostać chwilę dłużej w pracy i tam dokończyć zadania, natomiast po wyjściu odpocząć i zająć się sobą. Bardzo ważne jest, aby choć chwilę dziennie poświęcać dla siebie – nie na obowiązki, lecz na przyjemności i relaks. Samo rozdzielenie sfer zawodowej i prywatnej nie wystarczy, jeśli organizacja pracy nie będzie sprawna oraz gdy stosunki między współpracownikami nie będą dobre – trzeba o to dbać każdego dnia.

Najważniejsze: rób to, co chcesz robić

W obliczu dużego bezrobocia wielu ludzi chwyta się deski ratunkowej i podejmuje się jakiejkolwiek pracy. To jest rozwiązanie do przyjęcia, ale tylko na jakiś czas. Jeśli pilnie potrzebujesz pracy, podejmij się takiej, która jest, lecz jeśli nie jest satysfakcjonująca – szukaj dalej. Bardzo ważne jest, aby to, co się robi, sprawiało pewnego rodzaju przyjemność i dawało satysfakcję. Wówczas wyraźnie odczuwalna staje się potrzeba rozwoju i entuzjazm. W przeciwnym wypadku praca męczy, prowadząc do wypalenia.

Skąd mam wiedzieć, do czego się nadaję?

Aby zdiagnozować własne predyspozycje, warto się zatrzymać, zastanowić nad sobą, rozpisać na kartce ulubione zajęcia, cele, wymarzone zarobki. Pomyśleć o własnych talentach lub o tym, co wychodzi nam lepiej, a co gorzej. Rozwiązać test, który wskaże proponowane ścieżki zawodowe na podstawie analizy naszych cech. To wszystko może okazać się zbawienne i pomóc w podjęciu ważnej decyzji.

Jednym z najlepszych rozwiązań jest Deep Green, czyli gra diagnozująca wypalenie zawodowe oraz predyspozycje i kompetencje. Nie tylko pozwala się rozerwać, lecz także poznać siebie. Moduł badający wypalenie zawodowe to gra symulacyjna, której przejście daje wyniki oraz sugestie dotyczące najlepszych dla gracza ścieżek zawodowych. Oczywiście dostępnych jest wiele testów zawodowych, jednak jedne są bardziej, inne mniej żmudne. Deep Green to nie nudny test, a gra, zatem wysiłek włożony w zdiagnozowanie własnych predyspozycji jest minimalny – raczej jest to czysta rozrywka, która może zaowocować lepszymi zarobkami i rozwojem osobistym, a przede wszystkim – wglądem we własne wnętrze.

Więcej na temat Deep Green znajduje się na stronach: http://deepgreen.com.pl oraz http://meet.deepgreen.com.pl.

Zobacz także