Początek nowego roku to czas na nowe pomysły i realizację postanowień. Może w Twoim przypadku, noworoczne plany dotyczą zmiany dotychczasowego miejsca zatrudnienia? Jeśli tak, to nie jesteś w tym osamotniony – w styczniu wiele osób decyduje się na podjęcie tego kroku. Od czego zacząć jednak proces zmiany w swej zawodowej karierze? Podpowiadamy poniżej!
Odkryj, co Cię kręci
Na samym początku, dobrym pomysłem będzie zastanowienie się, co tak naprawdę chciałbyś robić. Może w rzeczywistości wcale nie chcesz zmieniać stanowiska, ale nie odpowiadają Ci oziębłe relacje z szefem albo niskie wynagrodzenie w dotychczasowej firmie? Tutaj sprawa jest w miarę prosta, bo nie musisz odkrywać w sobie zawodowego powołania. Inaczej jest jednak w przypadku osób, które chciałyby zmienić kurs o 180 stopni. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, ale tak właściwie to nie wiesz jeszcze do końca, co tak naprawdę chciałbyś robić, usiądź spokojnie i zastanów się, jakie są Twoje pozytywne cechy i jakie zadania lubisz wykonywać. Może jesteś osobą dobrze zorganizowaną, a planowanie imprezy ze znajomymi sprawia Ci przyjemność? A może dobrze czułbyś się np. w programowaniu? Dla każdego istnieje coś, w czym sprawdza się on najlepiej. Najpierw odkryj więc to w sobie, a potem… przejdź do następnego kroku.
Rozwijaj się
Kolejnym zadaniem, jakie stoi przed Tobą na drodze do znalezienia nowej pracy, jest ustalenie, na czym stoisz. Jakie są Twoje doświadczenia w wybranym przez siebie kierunku? Jeśli dotychczasowe wpisy w CV pokrywają się z obraną ścieżką przyszłej kariery, masz ułatwione zadanie – bo nie musisz wracać do początku drogi. Jeżeli myślisz jednak o przekwalifikowaniu się, tutaj będzie nieco trudniej. Nie mając żadnych zawodowych doświadczeń, prawdopodobnie będziesz musiał zatrudnić się na praktykach albo stażu. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić ze względów finansowych, pozostaje Ci szukanie ofert, w których doświadczenie nie jest wymagane. Ale skoro nie, to jak przekonasz potencjalnego pracodawcę, że to właśnie Ty jesteś najlepszą osobą na to stanowisko? Odpowiedzią jest udokumentowany rozwój w danej dziedzinie “na własny rachunek”. Jeśli więc szukasz np. pracy w marketingu, to zacznij prowadzić fanpejdż, bloga, kanał na Youtubie. Jeżeli chcesz programować – weź udział w dostępnych kursach online albo warsztatach, zdobądź certyfikaty, postaraj się stworzyć własną, prostą aplikację. Nie będzie łatwo i proces szukania pracy może się bardzo przedłużyć – ale gwarantujemy, że warto. Czas przecież i tak upływa, a Ty na pewno nie chciałbyś dalej tracić go w pracy, której nie lubisz.