W ostatnim czasie firmy, szukając pracowników, rekrutowały przede wszystkim przedstawicieli handlowych, ekonomistów, księgowych oraz osoby zajmujące się audytami. Na oferty pracy mógł liczyć także średni personel medyczny.
Na taki raport pozwoliły analizy ogłoszeń o pracę , które zostały przeprowadzone przez Barometr Ofert Pracy
z. Co miesiąc przeprowadzane są one przez Katedrę Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie we współpracy z Biurem Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Wzrost ogłoszeń uwarunkowany jest przede wszystkim z jednej strony poprawiającą się koniunkturą gospodarczą, a z drugiej – problemem znalezienia pracowników w deficytowych zawodach.
Jak pokazują ostatnie miesiace wzrosło znacznie zapotrzebowanie zwłaszcza na pracowników księgowych, czy administracji biurowej, kadry zarządzające i audytorów, ale także potrzebni są specjaliści w zakresie prawa podatkowego. Praca czeka również na inżynierów oraz informatyków specjalizujacych się w telekomunikacji. Wśrod ogłoszeń pojawia się także coraz więcej tych z zakresu zdrowia, opieki społecznej, opieki domowej, ale bez ogłoszeń dla lekarzy. Poszukuje się także pracowników do restauracji i hoteli. Tymczasem znacznie mniej zanotowano ofert pracy w sektorze logistyki, prawa, specjalistów ds. ubezpieczeń, techników posiadających średnie wykształcenie.
Niestety wzrostowi liczby ogłoszeń o pracę wciąż towarzyszy stagnacja bezrobocia. Spowodowane jest to tym, że na rynku wystepuje znaczne niedopasowanie strukturalne – kwalifikacje osób poszukujacych pracy nie odpowiadają firmom, które oferują dane stanowiska pracy.