Jako że mamy najniższe od lat bezrobocie, a deficyt pracowników wciąż jest bardzo duży, kandydaci do pracy nie mogą narzekać na ilość ofert zatrudnienia. Gdzie najlepiej szukać ogłoszeń o pracę? Można oczywiście wciąż korzystać z tradycyjnych kanałów, takich jak np. papierowe gazety, czy tablice z ogłoszeniami, warto jednak skorzystać z nowoczesnych metod, które pomogą zaoszczędzić czas i przyspieszą proces rekrutacyjny.
Nowe czasy
Kiedyś, żeby znaleźć pracę czekało się na poranną gazetę i w kolumnie “praca” szukało się interesujących ofert. Kluczowe były znajomości, dzięki którym można było dostać informacje, gdzie szukają osoby z danymi kompetencjami. Można było także sprawdzać tablice z ogłoszeniami w urzędach pracy. Standardem było również zostawianie CV i listu motywacyjnego w firmach, w których spodziewało się możliwych wakatów. To wszystko jednak zmieniło się wraz z nastaniem ery internetu. Nie trzeba już ubierać garnituru i drukować stosu życiorysów, po czym wybierać się w całodzienną podróż po świecie firm. Teraz można nawet w piżamie w łóżku przeszukiwać oferty pracy ze wszystkich branż i krajów na świecie – wystarczy dostęp do internetu i urządzenie do jego przeglądania.
E-tablice z pracą
Analogowe formy szukania pracy mają swoje odpowiedniki w sieci. Na przykład większość firm ma swoje strony, a w nich zakładki typu “kariera” lub “dołącz do nas”. Można tam znaleźć aktualne otwarte wakaty, a także dowiedzieć się więcej o danym pracodawcy. Wystarczy zastanowić się, jakie firmy nas interesują i wpisać ich nazwy w wyszukiwarkę.
Ogłoszenia można znaleźć także w wielu portalach internetowych. I to zarówno tych ogólnego przeznaczenia jak OLX, jak i specjalnie poświęconych pracy, jak pracuj.pl czy LinkedIn. Istnieją również dedykowane serwisy zawierające ogłoszenia dla konkretnych branż takich jak IT, czy marketing.
Wygodnym sposobem na szukanie pracy jest także personal branding, czyli budowanie marki osobistej w sieci. Wystarczy stworzyć swój profil na jednym ze znanych portali profesjonalnych lub założyć specjalistyczny blog osobisty, na którym będziemy się dzielić naszą wiedzą. Nierzadko takie działania sprawiają, że rekruterzy sami pukają do naszych drzwi z konkretną propozycją.
Nie tylko online
Poza internetem istnieje również wiele okazji do znalezienia pracy. Można korzystać na przykład z targów pracy, gdzie swoje stanowiska ma wiele firm szukających pracowników. Podobna sytuacja ma miejsce na wielu konferencjach branżowych, gdzie poza wykładami i warsztatami, tworzy się stanowiska z ogłoszeniami pracy.
Kolejnym sposobem na znalezienie zatrudnienia jest skorzystanie z usług profesjonalnych agencji rekrutacyjnych. Zwykle ich praca polega na wyszukiwaniu kandydatów przez headhunterów. Jednak można samemu dodać swoje CV do bazy takiej firmy i nawet, jeśli w danym momencie nie będzie odpowiedniej dla nas oferty, to, gdy tylko pojawi się takowa, będziemy już na liście kandydatów do kontaktu.
Metod szukania pracy jest wiele. Warto korzystać z jak największej ich liczby, bo to daje szansę na dotarcie do najciekawszych ofert. Pamiętać należy jednak, że ogłoszenie to jedno, ale drugą sprawą jest nasza aplikacja, która wymaga przygotowania dobrego CV.