Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z kluczowych etapów procesu jakim jest rekrutacja pracowników. To moment, w którym firma ma okazję bliżej poznać kandydata i ocenić, czy jest on odpowiednią osobą do danej roli. Jak się jednak przygotować do tego wywiadu? Pamiętaj, że Twoim celem jest zaprezentować się w jak najlepszym świetle i zwiększyć swoje szanse na sukces!
Wskazówki
Zacznij od dokładnego przeczytania ogłoszenie o pracę. Zwróć uwagę na wymagania pracodawcy dotyczące wykształcenia, doświadczenia, umiejętności i kompetencji. Na tej podstawie przygotuj sobie potencjalne pytania, jakie mogą paść od np. pracownika firmy jaką jest agencja rekrutacyjna. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy! Warto też, żebyś pomyślał o typowych pytaniach, jakie najczęściej padają na tym etapie rekrutacji pracowników. Mogą one dotyczyć Twojej motywacji, mocnych i słabych stron czy celów zawodowcy. Tutaj również przemyśl, jak sytuacja wygląda u Ciebie.
Nie zapominaj, że rozmowa kwalifikacyjna to też szansa dla Ciebie, by poznać daną firmę. Zastanów więc się, co chciałbyś wiedzieć? Czego potrzebujesz się dowiedzieć, by świadomie podjąć decyzję o dołączeniu do firmy? Według ekspertów zajmującym się tematem jakim jest doradztwo personalne duża ilość pytań dodatkowo pokaże pracodawcy Twoją motywację i szczere zainteresowanie posadą. Warto też, abyś zapoznał się z tym jak może wyglądać temat potencjalnego wynagrodzenia.
Istotne jest również, byś wcześniej zbadał firmę, do której aplikujesz. Zrozum, czym się zajmuje, jej wartości i kulturę organizacyjną. To umożliwi Ci pokazanie, że pasujesz do danego środowiska pracy. Pamiętaj też, by na rozmowę stawić się punktualnie! Jeśli widzisz, że możesz się spóźnić – od razu daj o tym znać.
Znaczenie rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna jest ważna dla firmy, ponieważ pozwala na poznanie kandydata i ocenę jego kompetencji. Dzięki niej pracodawca może wybrać osobę, która będzie najlepiej spełniała wymagania stanowiska i będzie najbardziej wartościowym pracownikiem. Co ciekawe w stworzeniu atrakcyjnego procesu rekrutacji firmie może pomóc audyt personalny. Organizacje często też sprawdzają na podstawie badania satysfakcji pracowników, jak już zatrudnione osoby oceniają proces dołączenia do organizacji.
Jeżeli natomiast nie uda Ci się zdobyć pracy podczas nadchodzącej rekrutacji – pamiętaj feedback z negatywną decyzją także może być szalenie budujący.