Myślisz o pracy w kadrach? A może Twoja ścieżka zawodowa już od jakiegoś czasu związana jest z tym fachem? Jak naprawdę wygląda praca w tym zawodzie i na co kłaść nacisk, by odnieść w nim sukces oraz czerpać satysfakcję z pracy? Przyjrzyjmy się.
Praca w kadrach wydaje się być jednym z „konkretniejszych” zajęć. Po pierwsze ma ona konkretnie wytyczoną „tematykę”, po drugie wymaga sprecyzowanych umiejętności i wiedzy. Ale często okazuje się, że to tylko… pozory. Na stronach branżowych i forach internetowych aż roi się od pytań, tj. „powiedzcie czy trudne jest stanowisko kadrowej, jakie dokładnie ma obowiązki”, jakie powinno się mieć wyksztalcenie”, „czy ten zawód w ogóle się opłaca” lub „jakie programy muszę umieć obsłużyć, żeby pracować”. Cóż, warto się temu bliżej przyjrzeć.
Teoria a praktyka
Podstawowym „problemem” tego zawodu jest fakt jego niedookreślenia. Począwszy od odpowiedniego do jego wykonywania wykształcenia, na zakresie obowiązków kończąc. Profilowane szkoły średnie, szkoły policealne, kursy i szkolenia, studia o kierunkach ekonomicznych czy studia podyplomowe z zakresu kadr i płac. To tylko niektóre z możliwości zdobycia wykształcenia, które — przynajmniej w teorii — otworzy Ci drogę do pracy w „papierkach”. W praktyce dość często zdarza się, że do wykonywania tej profesji zapraszani są zdolni praktykanci czy stażyści. Podobnie mają się sprawy w temacie zakresu wykonywanych zadań. Generalnie można powiedzieć, że specjalista ds. kadr i płac odpowiada za gromadzenie i odpowiednie zarządzanie dokumentacją zw. z zatrudnieniem pracowników (a potem opieką administracyjną nad nimi przez cały okres zatrudnienia) oraz prawidłową wypłatę ich wynagrodzeń. W praktyce jednak, głównie w zależności od wielkości firmy i ilości zatrudnionych osób, jego kompetencje bywają znacznie szersze i często sięgają po pierwsze zagadnień księgowych, a po drugie tych związanych z rekrutacją nowych pracowników.
Co się liczy i czy warto?
Jakie cechy powinna więc posiadać osoba, która na poważnie myśli o pracy w kadrach? Przede wszystkim musi być świetnie zorganizowana. Poza tym nie zaszkodzi odrobina… pedantyzmu. Tak, tak — z masą papierów i terminów ciężko sobie poradzić, jeśli jest się z natury nieco roztrzepanym leniem. Tak więc raczej nie jest to zajęcie dla artystycznych lekkoduchów. Troska o szczegóły, dokładność i terminowość to podstawy podstaw, szczególnie we współpracy z urzędami państwowymi. Przydatne będą także zdolności interpersonalne, cierpliwość do ludzi, łatwość przekazywania informacji oraz… dyskrecja. Nie zapominajmy bowiem, że zawód ten to także stały kontakt z pracownikami, odpowiedzi na ich liczne pytania, pomoc w rozwiązywaniu problemów zw. z zatrudnieniem, wypłatą zarobków etc. Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia: niezbędna jest chęć do ustawicznego poszerzanie swoich umiejętności. W przypadku tej profesji kształcenie ustawiczne nie jest opcją, a obowiązkiem. A czy „opłaca się” wykonywać ten zawód? Może nie da się na tym zarobić milionów, ale — szczególnie w nieco większych firmach — można spokojnie liczyć na średnią krajową, albo nawet więcej.
Czym to obsłużyć?
Ok, z powyższego opisu wynika, że praca w kadrach nie należy do najmniej wymagających. Naturalnie pojawia się więc kolejne pytanie: jak ułatwić sobie jej wykonywanie? Przede wszystkim stawiamy na wszelkie sprzęty usprawniające utrzymanie ładu w biurze oraz… rozwiązania IT dedykowane branży. Jeśli chodzi o te pierwsze, mamy tu na myśli przede wszystkim teczki, segregatory, zszywacze, rozszywacze — wszystko to, co pomoże utrzymać porządek w tych papierach, które musisz przechowywać w wersji papierowej. Pozornie wydaje się to problemem błahym, ale — wierz nam na słowo — na nic nie stracisz tyle czasu, co na poszukiwanie „zagubionych” dokumentów. Jeśli natomiast chodzi o informatyzację, warto przede wszystkim zauważyć, że użycie programu kadrowo-płacowego (np. „Aga — kadry i płace” z serii Streamsoft PCBiznes), znacząco poprawia komfort i tempo pracy, minimalizując jednocześnie ryzyko związane z tzw. „czynnikiem ludzkim”. Narzędzie takie umożliwia nie tylko prowadzenie kompletnej dokumentacji kadrowej czy naliczanie wypłat. Posiada także dodatkowe funkcje jak np. generowanie i wysyłka e-Deklaracji.