Raport płacowy GUS za kwiecień

GUS - raport płacowyGłówny Urząd Statystyczny opublikował optymistyczne dane na temat zatrudnienia i wynagrodzeń. Kwiecień okazał się wyjątkowo pomyślnym miesiącem zarówno dla przedsiębiorców, jak i zatrudnionych.

Średnia płaca brutto w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku wyniosła blisko 4 tysiące złotych (dokładnie 3974,79 zł.). W poprzednim roku w tym samym czasie przeciętne miesięczne wynagrodzenie było o 3,8 procent niższa niż teraz, co świadczy o szybszym tempie polskiej gospodarki. Przy niskiej inflacji (0.3 proc.) jest to odczuwalna różnica. Sprzyja to również zatrudnieniu, które wzrosło o 0,7 proc. W praktyce oznacza to liczbę ponad pięciu i pół miliona zatrudnionych osób. Biorąc pod uwagę poprawiającą się sytuacje na rynku pracy oraz minimalnym wzroście cen będzie można liczyć na lepszy wynik PKB. Większe zatrudnienie i wyższe płace to więcej bogatszych zakupów, które napędzają koniunkturę.

Optymistyczne są także prognozy na najbliższe miesiące. Analitycy zapowiadają dalsze przyspieszenie rynku. W związku z tym możemy liczyć na atrakcyjne wyniki raportu płacowego.

Zobacz także