Do przeprowadzenia niektórych procesów biznesowych potrzebne są wyjątkowe, rzadko spotykane umiejętności – takie, których nie posiada nawet najlepszy lider.
Czy firma w takiej sytuacji skazana jest na coraz większe zagłębianie się w problemy? Na szczęście nie. Z pomocą przychodzi jej bowiem interim manager.
Przejąć stery
Idea interim managementu jest obecnie mało rozpowszechniona w Polsce. Wiele osób, które o niej słyszało, kojarzy ją z doradztwem biznesowym. Tymczasem założenia tej metody wybiegają daleko poza standardowy konsulting. Podstawową różnicą pomiędzy doradcą a interim managerem jest zakres obowiązków.
Interim manager na krótki czas staje się kimś na kształt szefa firmy. Zamiast dawać jedynie wskazówki – przejmuje stery, biorąc przy tym pełną odpowiedzialność. Jego cel? Zwiększyć wartość firmy, wyprowadzić ją z kryzysu bądź rozwinąć nową, efektywną strategię.
Współpraca z interim managerem rozpoczyna się od przeanalizowania sytuacji firmy oraz diagnozy istniejących problemów, a następnie propozycji możliwych rozwiązań. Na tym etapie rzeczywiście istnieje wiele podobieństw między interim managementem a doradztwem biznesowym. Doradca nie zajmuje się jednak wdrożeniem poleconych metod. Zadaniem interim managera jest zaś przeprowadzenie przedsięwzięcia od początku do końca.
Szybko i efektywnie
Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na powierzenie zarządzania swoją firmą osobie z zewnątrz? Powodów jest wiele. Przede wszystkim, ktoś taki spojrzy na sytuację w obiektywny sposób, z innej perspektywy. Świeże spojrzenie na firmowe problemy może pomóc je rozwiązać – czasem w niekonwencjonalny, a czasem w prosty sposób. Interim manager posiada wieloletnie doświadczenie, które czyni z niego eksperta w swojej dziedzinie. Dzięki temu potrafi on działać szybko i skutecznie. By pracować na tym stanowisku, trzeba jednak posiadać określone cechy charakteru i preferencje. Do takiej pracy szczególnie nadaje się osoba lubiąca wyzwania, nieszablonową pracę i dynamiczne, wciąż zmieniające się środowisko.
Zarządzanie na wielu płaszczyznach
Interim management, mimo że mało znany w Polsce, robi furorę na Zachodzie i w innych częściach Europy. Jak wynika z raportu “The European Interim. Europe Survey Report 2014”, przeprowadzonego przez Executives Online, ekspercka wiedza interim managera najczęściej wykorzystywana jest do zarządzania zmianą (32%), zarządzania w czasie kryzysu (15%), uzupełnienia potrzebnych kompetencji, których brakuje w zespole (13%), a także w realizacji wdrożenia dużego projektu (15%). Bardzo często zdarza się, iż tego typu projekty przeprowadzane są w firmie tylko raz – trudno wymagać więc od managerów, by posiadali pożądane kompetencje. Interim manager specjalizuje się zaś w tego typu przedsięwzięciach, dzięki czemu może skutecznie rozwiązać biznesowe problemy.
Opłacalny specjalista
Obawa przed zastosowaniem interim managementu w Polsce może się wiązać z niedostateczną wiedzą na jego temat. Przedsiębiorcy obawiają się powierzyć obcej osobie firmowe dane; trudną do pokonania barierą może być także strach przed dużym wydatkiem. Specyfika pracy interim managera na dłuższą metę wiąże się jednak z oszczędnością. Zleceniodawca płaci bowiem jedynie za faktyczny czas pracy (nie za urlopy czy zwolnienia), wykluczyć można też konieczność przeprowadzania szkoleń i wdrożenia nowego pracownika w życie firmy. Za pojedyncze zlecenie, interim manager zarabia ok. 150% pensji zwykłego pracownika. Jeśli wziąć jednak pod uwagę powyższe czynniki, zatrudnienie takiego eksperta przyniesie firmie same oszczędności. Nie mówiąc już o tym, że dzięki jego wysiłkom, firma szybko stanie na nogi i odrobi straty z nawiązką.
2 Comments
Leave a reply →
Comments are closed.