Działy HR w tarapatach

Ostatnio raport „Global Talent Trends Report 2016” firmy Mercer niepokoi. Jak się bowiem okazuje, wiele osób zastanawia się nad odejściem z pracy, zaś ich pracodawcy są przekonani, iż ich działania na rzecz zatrudnionych mogą być oceniane pozytywnie – mimo odwrotnych sygnałów płynących ze strony samych pracowników.

Wspieranie talentówJak wskazuje pogłębiona analiza dotycząca wykorzystywania talentów w organizacjach, aż jeden z trzech osób ankietowanych rozważa odejście z obecnego miejsca pracy w przeciągu najbliższego roku. Powód? Niezadowolenie z powodu braku możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. Co ciekawe, chęć zmiany zatrudnienia dotyczy także tych osób, które deklarują zadowolenie z pracy. Problemy działów HR widać zresztą w wielu obszarach funkcjonowania organizacji.

Po pierwsze jest to kłopot ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy. Aż 38 proc. firm przyznaje, że ma obecnie problem z obsadzeniem stanowisk, co widać zarówno w skali lokalnej jak i globalnej. Niedobór talentów powinien wymusić na działach HR koncentrację na aktualnej kadrze, tak aby firmy nie narażać na niezdolność do zaspokojenia najbardziej podstawowych i tych nieco bardziej wymagających potrzeb klienta i rynku. Niestety, jak wskazuje raport, aż 85 proc. organizacji jest przekonana, że działy HR powinny zmienić sposób swojego działania, szczególnie w kwestii wspierania talentów.

Te wyraźnie nie spełniają swoich oczekiwań. Jak wskazują badania Macer, 25 proc. pracowników uważa, że mogą liczyć jedynie na to, aby ich umiejętności pozostały na odpowiednim poziomie, zaś 33 proc. ma wrażenie, że nie może oczekiwać nawet takich inicjatyw. A rywalizacja o pracowników zdolnych i utalentowanych będzie z każdym rokiem coraz trudniejsza. Dziś w wielu wypadkach wystarczy bogata oferta benefitów oraz bonusów pozapłacowych, atrakcyjnych z punktu widzenia pracownika – oczywiście najlepiej jeśli są one personalizowane i dostosowywane do tego, czego oczekują kandydaci. Jak jednak twierdzą specjaliści, model ten może wkrótce się wyczerpać.

Choć priorytetowe traktowanie kwestii budowania i oferowania konkurencyjnego systemu wynagrodzeń oraz dodatkowych korzyści obserwowane jest na polskim rynku pracy, wydaje się, że firmy powinny urozmaicić swoje podejście do zarządzania zasobami ludzkimi. To, co wydaje się kluczowe to dobra analiza danych oraz trendów – szczególnie tych, które obecne są w przestrzeni wirtualnej i mediach społecznościowych. Pozwala to uaktualniać wiedzę na temat ewolucji rynku pracy oraz przewidywać zjawiska, tak aby lepiej przygotować się na przyszłe wyzwania.

Aby efektywnie trafić do kandydata trzeba więc pozostać na bieżąco i robić wszystko, aby dopasować swoje oferty pracy do najlepszych kandydatów na rynku. Tylko wtedy bowiem firma ma szansę zrekrutować i utrzymać najlepszych pracowników.

Zobacz także