System wynagradzania – jak go skonstruować?

Pensja to jedna z kluczowych kwestii związanych z naszym życiem zawodowym. Wpływa na naszą motywację i zaangażowanie. O tym fakcie pamiętać więc muszą przedsiębiorstwa. Właściwe systemy wynagradzania bowiem stanowią bardzo ważny element polityki personalnej firmy i pozwalają na budowanie zadowolenia zatrudnionych osób. Czym jest ów system wynagradzania? Mówiąc najprościej – jest to sposób, w jaki organizacje określają płace dla swoich pracowników. W jego skład wchodzić może pensja zasadnicza, premie, nagrody, dodatki lub inne benefity. W całym tym systemie istotne jest to, by był on transparentny, sprawiedliwy i motywujący dla pracowników. Jak więc możemy się domyślić, opracowanie go wcale nie jest proste.

Jak stworzyć dobry system płac?

System wynagradzania to złożony proces. Obejmuje wiele czynników, takich jak wykształcenie, doświadczenie zawodowe, stanowisko pracy, obowiązki i zakres odpowiedzialności. Składa się ze wspomnianych już różnych form wynagrodzenia. Na rynku istnieje wiele różnych systemów, które możemy wdrożyć do naszej firmy. Samo wybranie odpowiedniego modelu jednak wymaga przygotowań. Warto na wstępie podkreślić, że powinien on być zgodny z filozofią organizacji i jej celami biznesowymi. Najpierw należy więc określić potrzeby nasze oraz naszych pracowników, cele firmy, sytuację na rynku pracy. Musimy też przemyśleć, jakim budżetem dysponujemy. Wdrożenie systemu wynagrodzeń to zatem proces długofalowy i wymagający odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. 

Jaki jest przepis na wdrożenie dobrego systemu?

Według nas kluczem do sukcesu w tworzeniu odpowiedniej polityki płacowej jest zrozumienie potrzeb pracowników oraz rynku pracy. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się: badanie rynku oraz audyt HR. Pozwalają one na poznanie obowiązujących trendów i standardów w danym sektorze. Skonstruowanie systemu na podstawie takich danych umożliwi zaproponowanie najbardziej efektywnego rozwiązania. Pozwoli ono na przyciągnięcie najlepszych specjalistów i zatrzymanie ich w firmie na dłużej.

A co, jeśli sam chce stworzyć system wynagradzania?

W takim przypadku czeka Cię dużo pracy! Pamiętaj, że wynagrodzenia w Polsce zależą od wielu czynników. Są to np. branża, stanowisko, lokalizacja, doświadczenie lub poziom wykształcenia. W każdym z sektorów obowiązują różne standardy płac. Musisz więc przebadać rynek pracy, aby ustalić odpowiednie poziomy wynagrodzeń dla poszczególnych stanowisk. Polecamy tutaj skorzystanie z Raportów Płacowych. Dzięki nim te dane dostajesz podane na tacy.

Wynagrodzenia to jeden z najważniejszych czynników motywujących pracowników. Właściwie zbudowany system wynagrodzeń może przyczynić się do zwiększenia efektywności pracowników i zmniejszenia takiego wskaźnika jak: fluktuacja kadr.

Zobacz także