IT potrzebne od zaraz!

Rozwiązania IT

Rośnie zakres obowiązków działów HR. Duży nacisk kładzie się dziś na pozyskiwanie i rozwój talentów, przy czym wciąż pozostaje kwestia zadań administracyjnych, bez których rozwiązania nie może się obyć żadna firma. Aby skupić się więc na czynnościach bardziej strategicznych, HR muszą mieć zapewniony system umożliwiający szybkie, intuicyjne i proste zorganizowanie administracji. Tutaj na scenę wkraczają firmy IT!

ADMINISTRACJA DO AUTOMATYZACJI

Najważniejszą kwestią jest zautomatyzowanie działań administracyjnych. HR potrzebują przejrzystego systemu z uporządkowanymi i zintegrowanymi danymi, do których każdy pracownik otrzyma dogodny dostęp. IT zazwyczaj skupia się na narzędziach wspomagających „twardy HR”, czyli ten zajmujący się ewidencją spraw dotyczących systemu płac, stanu zasobów ludzkich, czasu pracy. Jednak lepiej rozwinięte przedsiębiorstwa coraz częściej systematyzują także sprawy związane z „miękkim HR”, co otwiera przed nimi wiele nowych perspektyw ograniczonych jedynie przez wielkość, zasoby firmy i jej możliwości. Ważne jest przede wszystkim usprawnienie systemów rekrutacji, oceny wydajności pracownika i odpowiedniego sposobu jego premiowania. Zautomatyzowanie systemu wynagrodzeń, umożliwiające realnie ocenić efektywność pracownika i dostosować odpowiednią premię, to nie tylko oszczędność czasu i wysiłku, ale też dbałość o sprawiedliwą i obiektywną ocenę starań pracowników.

INNOWACJE INDYWIDUALNE

Coraz częściej firmy IT proponują nowe rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb pracownika. Stworzenie systemu samoobsługowego służącego do przyjmowania wniosków urlopowych czy rozliczania delegacji to jedno z nich. Produkty IT pomagają także połączyć indywidualną ocenę pracownika, sprawdzić zakres jego kompetencji i dostosować do jego braków w wiedzy odpowiednie szkolenia. Są też systemy działające na bazie platformy dostępnej dla wszystkich pracowników i spełniającej funkcje podobne do portali społecznościowych. Dzięki nim zatrudnieni mogą się ze sobą komunikować, zakładać grupy i prowadzić dyskusje.

OSTROŻNIE Z WYBOREM

Jednak zatrudniając firmę IT w celu opracowania odpowiedniego systemu dla działu HR, należy zachować rozsądek i wybierać powoli. Trzeba ocenić proponowane rozwiązania pod względem przejrzystości, stopnia skomplikowania, łatwości obsługi i możliwości dostępu. Dziś przeglądać dane systemowe pracownicy powinni już móc na urządzeniach mobilnych. Pracodawcy muszą pamiętać, że bardzo wiele zależy od pracy działów HR i że bez inwestycji w nie żadna firma nie jest w stanie się rozwinąć.

Zobacz także