Polska Południowa ma potencjał! Raport dla branży SSC/BPO

potencjał rozwoju BPO

Raport dla branży SSC/BPO

Które miasto z Polski Południowej ma największy potencjał? Gdzie powstaje najwięcej biurowców, z których korzystają centra usług biznesowych? W jakim mieście można zarobić najwięcej? Przedstawiamy wyniki raportu „Potencjał rozwoju usług dla biznesu”.

Firma rekrutacyjna Advisory Group TEST Human Resources oraz Colliers International – globalna firma doradcza w obszarze nieruchomości komercyjnych wspólnie sporządziły raport dotyczący potencjału kapitału ludzkiego oraz rynku nieruchomości biurowych w Polsce Południowej. Badania prowadzono pod kątem branży nowoczesnych usług dla biznesu, która w Polsce dynamicznie się rozwija. Jak to wygląda na Południu?

Tygrysy Polski Południowej

Wśród miast Polski Południowej liderami w sektorze SSC/BPO są Kraków i Wrocław. To najbardziej „rozbudowane” ośrodki: w Krakowie powstaje ponad 150 tys. mkw. powierzchni biurowej (połowa z nich będzie oddana do użytku jeszcze w tym roku), we Wrocławiu w fazie realizacji znajduje się ponad 178 tys. mkw. powierzchni, z czego większość zakończy się w przyszłym roku. W Krakowie i we Wrocławiu, w stosunku do innych miast, najlepiej wynagradzania się pracowników*. W każdym z 4 przebadanych obszarów (rachunki i księgowość – F&A, HR, IT, obsługa klienta – CS) zarobki w tych dwóch miastach były najwyższe oraz wyglądały niemal identycznie dla większości stanowisk. W Krakowie nieco więcej zarabiają pracownicy z F&A, ale za to na wyższe wypłaty we Wrocławiu mogą liczyć zatrudnieni w dziale Human Resources.

Wschodzące gwiazdy

Pomiędzy dwoma stolicami polskiej branży BPO na Południu rozpina się aglomeracja katowicka. W najbliższym czasie ma tu powstać ponad 70 tys. m kw. powierzchni biurowej. Wynagrodzenia w Katowicach są nieco niższe niż w poprzednich miastach, ale ta różnica wynosi w zależności od poziomu stanowiska od mniej niż 100 zł w przypadku specjalistów i młodszych specjalistów po kilkaset złotych na stanowiskach managerskich.

Duży potencjał ma w sobie Rzeszów. Miasto ze względu na bliskość ze wschodnią granicą będzie czerpać korzyści z ukraińskich inwestycji. Do dostarczonych na koniec III kw. 2015 r. 46,7 tys. mkw. powierzchni biurowej zostanie dodanych kolejne 20 tys. m kw. w ramach jednej inwestycji. Największy wzrost wynagrodzeń w stosunku do poprzedniego badania można zaobserwować w obsłudze klienta.

Mniejsi, ale ważni gracze

Kielce wyraźnie odstają od pozostałych szybko rozwijających się ośrodków branży BPO. Wynagrodzenia pracowników są tu najniższe spośród przebadanych miast Polski Południowo-Wschodniej. Szansą dla Kielc pozostaje branża IT, gdzie zarobki podskoczyły w stosunku do poprzedniego roku. Niskie koszty pracy mogą przyciągnąć inwestorów, ale miastu potrzeba więcej nowych inwestycji. Obecnie w fazie realizacji znajduje się zaledwie ponad 5 tys. mkw.

Więcej buduje się w Opolu, gdzie na wykończenie czeka 6,1 tys. m kw., chociaż ilość już gotowych nieruchomości pod biurowce jest najmniejsza. To jednak pokazuje, że Opole wciąż się rozwija. Miasto może stanowić dobrą alternatywę dla pobliskiego Wrocławia. Stosunkowo wysokie wynagrodzenia (wyższe niż w Kielcach) można wytłumaczyć bliskością dolnośląskiej stolicy.

* Wysokość wynagrodzeń dostarczyła firma Advisory Group TEST Human Resources, w oparciu o dane płacowe przekazywane bezpośrednio przez pracodawców biorących udział w badaniu RaportPlacowy.pl oraz w oparciu o ekspercką wiedzę konsultantów TEST i wyselekcjonowane źródła zewnętrzne.

Zobacz także