Posiłek Dla pracowników zwiększa ich efektywność nawet o 20%

Ostatnie lata to wzrost świadomości na temat prawidłowego odżywiania się pracowników. Pracodawcy coraz większą wagę przywiązują do tego co i kiedy jedzą ich podwładni. I słusznie! Jak pokazują liczne badania jakość diety ma bezpośredni wpływ na produktywność personelu.

Dobrze jesz – lepiej pracujesz

Jak podaje Centrum Dietetyczne SetPoint, ponad połowa pracodawców zdaje sobie sprawę z wpływu odżywiania się pracowników na ich efektywność. Regularne i odpowiednio zbilansowane posiłki mają realny wpływ na jakość wykonywanej pracy, więc naturalnym powinno być dbanie o nawyki żywieniowe w każdej firmie. Niestety, w wielu przedsiębiorstwach ten ważny aspekt jest bagatelizowany lub całkiem pomijany.

W poprawie sytuacji nie pomagają sami pracownicy. Nawyki żywieniowe Polaków pozostawiają wiele do życzenia. Odżywiamy się niezdrowo, dietę opierając na fast foodach i słodyczach, pomijając przy tym owoce i warzywa, tak potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Badania Health Enhancement Research Organization pokazują, że jedzenie regularnych i zdrowych posiłków, podnosi wydajność w pracy aż o 25%.
Pijemy także za mało wody, często zastępując ją słodzonymi, gazowanymi napojami. Nawet mały spadek jej ilości w organizmie zmniejsza efektywność pracy, poprzez obniżoną koncentrację, zaburzoną pamięć, czy pogorszone samopoczucie. To wszystko ma niekorzystny wpływ na produktywność.


niewłaściwe odżywianie pogarsza efektywność pracy

Pracodawcy chcąc osiągać lepsze wyniki, powinni bezwzględnie postawić na edukowanie żywieniowe swoich kadr i traktować je w kategoriach inwestycji.

Organizacja posiłków w pracy

W wielu przedsiębiorstwach właściwa organizacja posiłków stanowi nie lada wyzwanie i problem. Niekiedy wynika to z braku świadomości, czasami z ograniczeń wynikających najczęściej z organizacji pracy (zmiany, korporacje). 8-godzinny tryb pracy wymaga jednej przerwy obiadowej i 2-3 krótkich pauz na drobne przekąski.

W każdym miejscu pracy powinno znajdować się miejsce, w którym można spokojnie zjeść. W zależności od rodzaju działalności, wewnętrznych możliwości oraz liczby zatrudnionych pracowników przedsiębiorcy radzą sobie z tym w różny sposób. W jednej firmie wystarczy stół i kilka krzeseł, by stworzyć prowizoryczną stołówkę, gdzie pracownicy mogą się posilić. Wiele miejsc zatrudnienia wyposażonych jest w specjalnie przystosowane kuchenki pracownicze, gdzie podczas przerwy można skorzystać z czajnika, mikrofalówki, lodówki, czy przygotować sobie prosty posiłek. W innych (zwłaszcza tych ulokowanych w miastach) przedsiębiorstwach praktykuje się wychodzenie na lunch do pobliskich barów, czy restauracji. Coraz mniej firm korzysta w własnej stołówki, gdzie posiłki przygotowywane są w firmowej kuchni, przez zatrudnionych kucharzy. Z perspektywy pracodawców jest to najbardziej kosztowna opcja, a na funkcjonowanie firmowej kuchni mogą sobie pozwolić podmioty, które na przygotowywaniu posiłków opierają swoją działalność.

Tylu ile pracowników zatrudnionych jest w danej firmie, tyle nawyków żywieniowych można zaobserwować. Jedni swoją dietę w pracy opierają na kanapkach i im podobnym “suchym” prowiancie. Inni preferują odgrzany na miejscu, przygotowany wcześniej w domu obiad, a jeszcze inna grupa nastawiona jest na zakup gotowego posiłku. Zróżnicowanie sposobu żywienia pracowników może, a nawet zawsze łączy się z ich efektywnością.

Najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia pracodawcy, byłoby zagwarantowanie każdemu podwładnemu pełnowartościowego posiłku, skomponowanego według jego preferencji smakowych. O ile w małych firmach, zatrudniających kilka osób takie rozwiązanie jest możliwe, o tyle w dużych zakładach pracy, gdzie do wyżywienia jest kilkadziesiąt lub nawet kilkaset osób, staje się to niemal nie do zrealizowania.

Jedzenie na dowóz

Coraz więcej przedsiębiorstw decydujących się na wyżywienie pracowników, wybiera usługi cateringowe. Wychodząc naprzeciw potrzebom pracodawców, firmy i lokale gastronomiczne decydują się na rozszerzenie działalności właśnie o przygotowywanie posiłków na dowóz. Opcja cateringu z pozoru nie ma wad. Duży wybór firm, zróżnicowane menu, posiłek dostarczony w wyznaczone miejsce. Problemy pojawić się mogą w momencie składania zamówienia i przy jego rozliczeniu. Złożenie indywidualnego zamówienia dla kilkunastu nawet pracowników to nie lada wyzwanie, które wymaga zaangażowania czasu i ludzi. Wyjściem z sytuacji – które firmy często stosują – jest zamawianie oferowanego przez firmę cateringową “dnia dnia”. Wówczas wystarczy podać jedynie liczbę posiłków. Nie lada wyzwaniem może okazać się rozliczenie zamówień. Firmy cateringowe wystawiają fakturę dzienną, miesięczną lub za inny, wcześniej uzgodniony okres. Pracodawca musi wiedzieć jaki koszt zamówień został poniesiony przez danego pracownika w danym czasie, by móc go skutecznie obciążyć, a aby to osiągnąć niezbędne jest prowadzenie indywidualnych zestawień zamówień.

Innowacyjna forma cateringu od SmartLunch

Ciekawą alternatywą tradycyjnych form obsługi firm w posiłki dla pracowników jest catering SmartLunch. Zbliżona do obsługi cateringowej, jednak daje dużo większe możliwości.
Analizując potrzeby tak pracodawców jak i pracowników, system zamówień i dostarczania posiłków do firm został w pełni zoptymalizowany. Wszystko ogranicza się do aplikacji, za pomocą której z bogatej oferty dostępnych restauratorów wybierane jest menu oraz ustalane miejsce i czas dostarczenia zamówienia. Ciepły, wartościowy i pyszny posiłek dostarczany jest punktualnie w umówione miejsce, dzięki czemu pracownicy mogą regularnie i pożywnie jeść. Warto wspomnieć, iż zamówienia realizowane są o każdej porze dnia, co daje możliwość zapewnienia obiadu dla personelu wykonującego pracę na różnych zmianach.

Cały proces zamówienia nie angażuje dodatkowo pracownika jak to jest w przypadku standardowej obsługi cateringowej, a zamówienie posiłków przy pomocy intuicyjnej aplikacji zajmuje zaledwie kilka chwil, co jest niezwykle ważne biorąc pod uwagę jak cenny dla dzisiejszej przedsiębiorczości jest czas.

Dodatkowym plusem przemawiającym za SmartLunch jest sposób rozliczenia. Szczegółowe zestawienie pozwala mieć wgląd w całą historię zamówień z danego okresu, a fakturę z jednego miesiąca można opłacić jednym przelewem, co jest dużym ułatwieniem i oszczędnością czasu szczególnie dla działu księgowego.

Mając na uwadze profity płynące z prawidłowego odżywiania pracowników, oferta SmartLunch wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla każdego, świadomego przedsiębiorcy. Pozostawia ona w tyle tradycyjne formy cateringu oraz automaty z jedzeniem, pozwalając pracownikom codziennie zjeść smaczny i pożywny posiłek, który będzie miał przełożenie na dalszą, wydajną pracę. Dzięki wzorowemu układowi na linii pracodawca – SmartLunch – pracownik zyskują wszystkie strony: przedsiębiorca przy minimalnym wysiłku zyskuje zadowolonych i efektywnych podwładnych dodatkowo nie tracąc cennego czasu i oszczędzając pieniądze; SmartLunch zyskuje satysfakcję z wypełnienia założonej misji, przyczyniając się do zwiększania świadomości prawidłowego odżywiania wśród przełożonych; pracownik, który może zjeść ciepły i smaczny posiłek.

Maszyny vendingowe

Najczęstszą formą zapewnienia pracownikom posiłku jest wyposażenie firmy w maszynę, lub lilka maszyn vendingowych. Pod tą tajemniczą nazwą kryją się popularne automaty, w których najczęściej kupić można gorące napoje, słodycze lub przekąski. Rzadziej spotyka się maszyny wydające kanapki, sałatki, czy inne bardziej wartościowe odżywczo od słodyczy przekąski. Mimo iż automat z jedzeniem jest bardzo popularnym sposobem zaspokajania głodu pracowników, to z wielu względów nie można go traktować jak rozwiązania problemu odpowiedniego odżywiania w pracy. Po pierwsze – zazwyczaj maszyny vendingowe oferują mało wartościowe “zapychacze” jak batoniki, czy chipsy. Po drugie, jeśli można w nich znaleźć lepsze jakościowo jedzenie, to zazwyczaj nie spełnia ono oczekiwań użytkowników. Po trzecie zaś, wyposażając firmę w automat należy liczyć się z tym, że zaopatrywany jest on w daną, ustaloną wcześniej ilość żywności, której może w każdym momencie zabraknąć lub przeciwnie, w przypadku świeżych produktów może nie zostać skonsumowana, generując dodatkowe straty.


standardowa maszyna vendingowa

Alternatywą dla maszyn vendingowych mogą być firmowe sklepiki, czy bufety, które oprócz przekąsek dostępnych w automatach, oferują szybkie, ciepłe dania.

Idzie lepsze

Wzrastająca świadomość przedsiębiorców odnosząca się do prawidłowego odżywiania to jeszcze nie rewolucja, ale dobry objaw, świadczący o pozytywnych zmianach w tym często pomijanym, a jakże ważnym aspekcie. Zapewnienie zdrowego posiłku pracownikom to już nie luksus, a dająca wymierne efekty w funkcjonowaniu firmy konieczność. Wpajanie właściwych nawyków żywieniowych również w pracy, pozwala na profilaktykę chorób zawodowych i innych, związanych z niewłaściwym odżywianiem. Otuchy dodaje fakt, że za potrzebami nadążają także firmy zapewniające posiłki dla pracowników, jak wcześniej wspomniany SmartLunch.

Zobacz także