Małopolska – jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów UE

Małopolska znajduje się wśród najszybciej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej. Wśród grona 276 regionów zajmuje ona według Eurostatu pod tym względem 28 pozycję. Fakt ten odnotowano, przyznając Małopolsce prestiżowy tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016.

Dane Eurostatu szczególną radość sprawią mieszkańcom Małopolski i Mazowsza. Tak naprawdę jednak wszystkie regiony naszego kraju rozwijają się szybciej niż unijna średnia. W Małopolsce w ciągu ostatnich siedmiu lat (a właściwie miedzy 2008 a 2015 rokiem) liczba utworzonych podmiotów gospodarczych wzrosła o ponad jedną piątą. Ponadto w ciągu zaledwie trzech ostatnich lat aż czterokrotnie powiększyła się liczba zagranicznych inwestorów. Dzięki temu Małopolska odgrywa coraz większą rolę na polskim rynku pracy.

Wśród nowo powstających podmiotów najwięcej jest mikroprzedsiębiorstw. Aż 73% firm to organizacje jednoosobowe. Dużych firm jest naturalnie znacznie mniej, ale mimo to odgrywają one bardzo ważną rolę w regulacji małopolskiego rynku pracy. Dość powiedzieć, że Małopolska jest europejskim liderem w branży SSC/BPO.

Oczywiście trudno jest oczekiwać, że cały region rozwija się równomiernie. Inwestycje koncentrują się wokół największych miast z Krakowem na czele. Rolę lidera pełni tu Krakowski Park Technologiczny. Jest to jedyna w naszym kraju Specjalna Strefa Ekonomiczna, która równocześnie pełni funkcję parku technologicznego. Największe inwestycje są tu udziałem R.R. Donneley, Comarchu, Ericpola czy Shella. Warto dodać, że Krakowski Park Technologiczny nie jest jednolity terytorialnie. Tak naprawdę składa się on z 23 podstref położonych w województwach: małopolskim i podkarpackim.

Małopolska, w której królują firmy z sektora SSC/BPO, nie może się równać z regionem śląskim w branży produkcyjnej, ale również tutaj znajduje się wiele zakładów produkcyjnych. Wśród nich jest wiele liczących się firm, które zatrudniają ponad 1000 pracowników. Liderami są m.in. Grupa Kęty, którą uhonorowano „Diamentami Forbesa 2017” czy tarnowska Grupa Azoty. Wspomnieć należy jeszcze o krakowskiej fabryce tytoniu Philip Morris czy firmie Newag z Nowego Sącza.

W tej chwili w Małopolsce najłatwiej jest znaleźć pracę w branży SSC/BPO, ale na rynku poszukiwani są również pracownicy fizyczni, co związane jest z rozbudową zakładów produkcyjnych i niesłabnącym boomem budowlanym.

Zobacz także