Wypalenie zawodowe – czym to grozi i jak mu zapobiec?

Wypalenie zawodoweJeśli od dłuższego czasu w pracy masz kiepski nastrój, duże trudności ze skupieniem, towarzyszy ci ciągłe zmęczenie, bóle a w domu masz kłopoty ze snem – to wszystko może być (nie musi!) objawem wypalenia zawodowego. Oczywiście może być to objaw stresu i nadmiaru obowiązków w pracy jednak jeśli ten stan utrzymuje się już długo wszystko wskazuje na zawodowe wypalenie. Jest to najczęściej skutek przepracowania lub znudzenia pracą i pojawia się w większości u osób pracujących z innymi ludźmi.

Kiedyś syndrom wypalenia dopadał głównie ludzi starszych pracujących już wiele lat. Obecnie w pułapkę wypalenia wpadają co raz młodsi pracownicy.

Sprzyja temu przeważnie rosnący nadmiar obowiązków, wszechobecny stres, konflikty w pracy, nie przyjazna atmosfera, brak doceniania przez pracodawcę. Paradokslanie jednak do wypalenia zawodowego może doprowadzić sytuacja skrajnie odmienna czyli nuda w pracy, brak nowych projektów, wyzwań zawodowych i brak możliwości zmiany tej sytuacji.

Wypalenie nierozłącznie wiąże się ze spadkiem jakości pracy, wydajności pracownika. Jest to strata nie tylko dla pracodawcy, ale dla całej gospodarki. Pracownik jest częściej na urlopie, rotacja w firmach jest co raz większa. Wyliczono nawet, że gospodarska w USA przez wypalenie zawodowe traci nawet 300 mld dolarów!

O tym, że wypalenie zawodowe może spotkać każdego wiadomo już od dawna. Na powstawanie tego syndromu ma jednak bardzo wiele czynników m.in. osobowość zatem syndrom wypalenia może pojawić się w bardzo różnym momencie u różnych osób. Jak zapobiec tej sytuacji zanim przyjdzie nam się leczyć?

Po pierwsze reagować na pierwsze objawy wypalenia i zreorganizować swój styl pracy, który niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Ważna jest również aktywność fizyczna, relaks oraz efektywny wypoczynek od pracy, szczególnie jeśli jej nadmiar jest powodem naszych kłopotów. Nie mniej ważna jest zmiana stosunków z otoczeniem w firmie, wykluczenie patologicznych relacji o ile to możliwe i zmiana sposobu komunikacji z współpracownikami i przełożonymi. Pomocy można szukać również na zewnątrz, u znajomych, psychologów lub w specjalnie stworzonej do takich celów Fundacji Przeciw Wypaleniu Zawodowemu o nazwie SLOWLAJF.

Zobacz także