Rozpoczynanie działalności gospodarczej to skomplikowany proces. Zarządzanie finansami jest na tym etapie szczególnie ważne, gdyż może zaważyć na powodzeniu naszego przedsiębiorstwa. Zapał w pierwszych chwilach trwania biznesu może się ostudzić, gdy nasz interes okaże się dziurą bez dna, w którą wpadają wszystkie oszczędności.
Zakładanie biznesu wiąże się z pewnymi inwestycjami, które trzeba poczynić, by później wygenerować zysk. Dlatego też nieprzygotowani właściciele firm, szybko muszą brać kredyty i zaciągać długi lub ostatecznie zamykać działalność, jeśli nie mają odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. Zanim firma będzie przynosić stały dochód, niezbędny jest odpowiedni kapitał operacyjny.
Częstym błędem nowych przedsiębiorców jest mieszanie finansów osobistych i służbowych. Dokładanie do interesu z prywatnego portfela, może poratować budżet firmy. Jednakże tego typu praktyki w dłuższej perspektywie przyniosą tylko problemy z rozliczeniem naszej działalności. Oddzielenie tych sfer pozwoli realnie określić zyski i straty, które przynosi nasza firma.
Istnieje wiele sposobów znalezienia wsparcia finansowego na rozruch naszego biznesu. Warto dowiedzieć się, czy nasz Urząd Pracy nie oferuje dotacji dla nowych przedsiębiorców. Wiele z nich finansowanych jest z pieniędzy, pochodzących z programów operacyjnych Unii Europejskiej. Są to bardzo atrakcyjne kwoty, które na pewno będą lepszym rozwiązaniem niż zaciąganie kredytu. Przed zarejestrowaniem należy szczegółowo sprawdzić, jakie są wymagania dotyczące udzielania takich dopłat, tak aby nas one nie ominęły, bo nie dopełnimy formalnych warunków.
Opracowanie planu finansowego nie jest tylko zbędną formalnością. Bez niego nasze działania będą przypadkowe i nasza działalność szybko się zakończy. Plan pozwoli spojrzeć obiektywnie na szanse utrzymania firmy, szacowanych przychodów i kosztów inwestycyjnych. Przede wszystkim określi ile musimy mieć, żeby w ogóle móc wystartować.