Zarobki w Wielkiej Brytanii poniżej minimum. Polakom to wystarcza

Wielka Brytania zarobki

Płace w UK poniżej minimalnej stawki godzinowej

Office for National Statistics: wzrasta liczba osób zatrudnionych w Londynie, które zarabiają poniżej living wage. Jeszcze gorzej jest w firmach spoza City. Tymczasem do Anglii znów wyjechało kilkadziesiąt tysięcy imigrantów zarobkowych z Polski.

Współczynnik living wage to minimalna stawka godzinowa ustalana w oparciu o koszty utrzymania i siłę nabywczą wynagrodzenia za pracę w Londynie oraz w pozostałych częściach UK. Obecnie living wage wynosi 7,85 funtów w Królestwie i 9,15 funtów w stolicy kraju.

Pod granicą biedy

Wydawać by się mogło, że problemy z zarabianiem poniżej płacy minimalnej obowiązują tylko w biedniejszych gospodarkach. Okazuje się, że z tym kłopotem boryka się także Wielka Brytania. Dane Office for National Statistics za 2014 rok nie pozostawiają złudzeń. 19 proc. londyńskich pracowników zarabia poniżej living wage, natomiast odsetek ten jest większy poza City i wynosi ponad 25 proc. W 2014 roku living wage, czyli minimalna stawka godzinowa, za którą można się bez problemu utrzymać wynosiła 7,65 funta poza Londynem i 8,8 funta w mieście. Na niskie płace cierpią zwłaszcza młodzi ludzie w wieku 18-24 roku życia. W UK aż 85 proc. pracowników z tej grupy wiekowej zarabia poniżej living wage. W City blisko co druga młoda osoba otrzymuje tak małą pensję.

Kryzys i imigranci

Według analityków przyczyny są dwie. To panujący na brytyjskim rynku pracy kryzys oraz napływ imigrantów, którzy są w stanie pracować z niższe wynagrodzenie. Pracodawcy obniżają więc stawki, bo i tak znajdzie się ktoś, kto podejmie się pracy. Mogą to być np. Polacy, którzy w minionym roku znów bardzo często obierali sobie Wielką Brytanię jako kierunek emigracyjny. Jak podał Główny Urząd Statystyczny na Wyspach znajduje się 685 tys. Polaków, czyli najwięcej spośród 12 mln 13 tys. emigrantów zarobkowych znad Wisły. W ciągu minionego roku do Wielkiej Brytanii przybyło kolejne 43 tys. osób. Na pierwszym miejscu uplasowały się Niemcy, dokąd wyjechało więcej, bo 54 tys. emigrantów. W przeliczeniu na złotówki Polak zarabiając w Londynie w 2014 roku tylko połowę living wage otrzymywał przy kursie funta ok. 5,7 złotego wynagrodzenie w wysokości ponad 25 zł/godzinę.

Zobacz także