Komputer w dziale zasobów ludzkich

HR innowacjeProgramy informatyczne usprawniają pracę człowieka w wielu dziedzinach. Jednak czy komputer jest w stanie zarządzać zasobami ludzkimi? Istnieją aplikacje, które ułatwiają działania HR-owe, szczególnie w wielkich firmach z dużym personelem. Na szczęście maszyna nigdy w pełni nie zastąpi człowieka, więc pracownicy działów personalnych mogą spać spokojnie.

Innowacje w dziale kadrowym

Według tegorocznego raportu firmy doradczej Deloitte ponad 86% badanych firm nie jest gotowych na zaawansowane techniki analizowania danych. Tymczasem okazuje się, że to właśnie nowoczesne programy informatyczne będą w nadchodzących latach kluczowym warunkiem do efektywnego zarządzania personelem. W obliczu globalnego rynku pracy, zróżnicowanego pokoleniowo, nowych trendów zarządzania i natłoku informacji niezbędne jest korzystanie z oprogramowania komputerowego, które zintegruje nasze działania.

Program zamiast papieru

 

Aplikacje do zarządzania, takie jak Business Intelligence lub HRM (np.: TETA Personel), mogą pomóc sprawnie przetwarzać dane. Szczególnie jest to ważne w procesie rekrutacji, kiedy działy personalne zalewane są życiorysami i listami motywacyjnymi.

Dopasowania kandydata do profilu stanowiska dokonuje się już na pierwszym etapie rekrutacji, czyli selekcji, czy jak kto woli searchu. Specjalista ds. rekrutacji w procesie tym zbiera i analizuje nadesłane aplikacje oraz dokonuje ich wstępnego odsiewu. Etap ten bywa niekiedy bardzo czasochłonny i zdarza się, że staje rekruterowi ością w gardle – czytamy na stronie https://raportplacowy.pl.

Odpowiednio napisany i wdrożony program przeanalizuje oferty kandydatów, posortuje i dobierze sylwetki do konkretnego stanowiska. Aplikacje internetowe przydadzą się także do generowania testów rekrutacyjnych, analizowania wyników i odrzucania niewłaściwych kandydatów. Jednak na dalszym etapie procesu rekrutacji pracowników czynnik ludzki jest nieunikniony. Żadna maszyna nie poradzi sobie z oceną psychologiczną kandydata, nie pozna jego cech osobowych i motywacji do pracy. Współczesny HR-owiec będzie miał za zadanie nauczyć się obsługi specjalistycznych programów komputerowych i za ich pomocą dokonywać decyzji kadrowych.

Zintegrowane systemy IT pozwalają zaplanować i wdrożyć wiele zadań działów personalnych. HR-owcy wciąż będą pełnić ważną rolę w przedsiębiorstwach i żadne urządzenie nie przejmie ich obowiązków. Mimo tego to właśnie innowacyjne aplikacje zaważą na efektywności działania, a tym samym konkurencyjności firmy na rynku pracy.

Zobacz także