W Małopolsce praca szuka człowieka – przede wszystkim zaś na stanowiskach specjalistycznych. W Krakowie oraz jego najbliższym sąsiedztwie można dziś spokojnie mówić o „rynku pracownika”, czyli takiej sytuacji, w której to kandydaci dyktują pracodawcom warunki, a nie odwrotnie. Co to oznacza dla firm działających w dawnej stolicy Polaków?
Kraków to jedno z najdynamiczniej rozwijających się gospodarczo miast kraju – to tu skoncentrowane są siedziby wielu międzynarodowych przedsiębiorstw, które decydują się otworzyć swoje firmy nęcone dużą liczbą stosunkowo tanich pracowników, rekrutowanych wśród studentów lub absolwentów licznych uczelni wyższych. Wydawać by się mogło, iż dobrze wykształconych, znających języki i śmiało poruszający się po świecie nowoczesnych technologii pracowników nie może w Krakowie brakować – rzeczywistość jest jednak nieco odmienna. Małopolscy – choć nie tylko oni – pracodawcy narzekają nie tylko na problemy ze znalezieniem kandydatów, ale też na kłopoty w utrzymaniu dotychczasowych kadr.
Jak temu przeciwdziałać? Przede wszystkim oferując swoim podwładnym konkurencyjne warunki pracy. Jak twierdzi Natalia Skocz, Młodszy Konsultant w Dziale Analiz i Raportów Płacowych AG TEST HR, zajmująca się na co dzień małopolskimi klientami firmy, sposobów na zatrzymanie jest oczywiście wiele, ale niemal wszystkie sprowadzają się do pieniędzy:
Jedni oferują szeroki wachlarz benefitów, inni zapewniają możliwość rozwoju czy awansu przez precyzyjnie zaplanowane ścieżki kariery. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są jednak podwyżki. A te, w województwie małopolskim, są akurat na bardzo wysokim poziomie.
– opowiada Natalia Skocz. Jak dowiedzieć można się z Raportu Płacowego AG TEST HR Jesień 2016, średni procent podwyżek zrealizowanych w 2016 r. w Małopolsce wyniósł aż 3,90%, czyli nawet więcej niż odnotowano w Warszawie. Na szczególne warunki mogą liczyć pracownicy wykwalifikowani – średnie podwyżki dla kierowników wyniosły 4,46%, a dla asystentów 3,96%, zaś dla specjalistów 3,95%.
Podwyżki, nawet te znacznie, wcale nie muszą jednak okazać się skuteczne. Nie mniej istotne dla pracowników są bowiem kwestie bardziej interpersonalne, „miękkie”. Takie choćby jak dobra atmosfera w zespole, klimat organizacji. Tylko dobre relacje z pracodawcą i kolegami z pracy, a do tego dobra pensja i dodatki sprawi, iż pracownik nie będzie poszukiwał alternatywy. A o nią przecież dziś tak łatwo.