Top 5 branż polskiego rynku pracy

poszukiwani kandydaci do pracy

Przedstawiciele handlowi najczęściej poszukiwani do pracy

Sprawdź, czy twoja branża znalazła się w pięciu sektorach gospodarki, w których pracodawcy najczęściej poszukują rąk do pracy. Największe szanse na zatrudnienie mają przedstawiciele handlowi, których potrzebuje większość przedsiębiorców.

Portal rekrutacyjny GoldenLine opublikował listę pięciu branż, do których najczęściej są poszukiwani kandydaci do pracy. Należą do nich:

  • IT
  • Handel
  • Marketing
  • Finanse
  • Human Resources

Z danych zbieranych od początku roku wynika, że najczęściej kandydatów do pracy poszukiwały firmy z województwa: mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i pomorskiego.

Kogo poszukują firmy?

Przedstawiciele handlowi
Przedsiębiorcy ze wszystkich powyższych sektorów poszukiwali osób przede wszystkim na stanowisko przedstawiciela handlowego. Najwięcej ogłoszeń z tego typu pracą dotyczyło marketingu – 47 proc. ofert. oraz firm z województwa śląskiego – 22 proc. spośród wszystkich szukanych specjalności. Przedstawiciele handlowi nie byli tak potrzebni w branży finansowej oraz w województwie łódzkim (odpowiednio 15 proc. i 12 proc. ogłoszeń).

Kadra zarządzająca średniego szczebla
Sytuacja odwraca się, jeśli chodzi o poszukiwania pracowników średniego szczebla – menedżerów i kierowników. W tym wypadku to właśnie firmy z szeroko pojętych finansów potrzebowały kadrę zarządzająca (18 proc. ogłoszeń). Najmniejsze zapotrzebowanie na kierowników zgłaszali przedstawiciele branży marketingowej. Najczęściej na rekrutację menedżerów decydują się firmy z regionu małopolskiego i łódzkiego – po 8 proc.

Analitycy
Większość branż z Top 5 poszukiwała często także analityków. W tej kategorii najwięcej ogłoszeń opublikowały przedsiębiorstwa z branży finansowej (7 proc.) oraz IT (5 proc.). Pracownicy działów analiz mogą przebierać w ofertach głównie w województwie mazowieckim.

Wymagania pracodawców

W raporcie portalu GoldenLine wskazywano także na kompetencje językowe, które brano pod uwagę. Wciąż w ogłoszeniach króluje znajomość angielskiego. W większości przypadków wymagano go na poziomie dobrym – 47 proc. Co ciekawe, najczęściej znajomości angielskiego na poziomie biegłym wymagano od analityków (32 proc. ofert). W 28 proc. ogłoszeń dotyczących pracy na stanowisku menedżera pojawiał się punkt dotyczący biegłej znajomości języka, a w przypadku handlowców ten odsetek wyniósł 16 proc.

Zobacz także