Trudności w rekrutacji wolumenowej

Rekrutacje wolumenowe to procesy, które charakteryzują się wysoką liczbą rekrutowanych pracowników, np. kilkuset lub nawet kilku tysięcy. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie specjalistycznych narzędzi oraz odpowiedniego podejścia do kandydatów. Niestety, tego typu rekrutacje niosą ze sobą także pewne trudności.

Rekrutacje wolumenowe – na co zwracać uwagę?

Pierwszą trudnością jest dobór odpowiednich narzędzi i metod oceny kandydatów. W przypadku tego typu rekrutacji pracowników nie jest możliwe przeprowadzenie z każdym kandydatem rozmowy kwalifikacyjnej. W związku z tym konieczne jest wykorzystanie np. testów online, ocen przez Internet, weryfikacji CV, itp. Wiele agencji rekrutacyjnych zaznacza, że te metody warto stosować, jednak zawsze mogą się one wiązać z ryzykiem pomyłek.

Drugą trudnością jest konieczność szybkiego działania. W tych procesach często czas jest jednym z najważniejszych czynników. Pracodawca musi zdążyć zweryfikować wielu kandydatów w krótkim czasie, co nierzadko prowadzi do błędów i pominięcia wartościowych osób.

Kolejną trudnością jest przyciągnięcie odpowiedniej liczby kandydatów. W rekrutacjach wolumenowych liczba miejsc pracy jest bardzo wysoka, ale często nie ma równie dużo zainteresowanych. Pracodawca musi więc prowadzić aktywną kampanię rekrutacyjną, która przyciągnie do firmy jak najwięcej potencjalnych kandydatów. Warto też zastanowić się nad zastosowaniem direct search lub wsparciem ze strony agencji doradztwa personalnego.

Największą trudnością w rekrutacjach wolumenowych jest jednak utrzymanie jakości procesu rekrutacyjnego i zatrudnianie tylko najlepszych pracowników. Wysoka liczba kandydatów nie gwarantuje, że wśród nich znajdą się odpowiednie osoby. Polecamy więc, by zastosować tutaj assessment center. Jako metoda o najwyższej skuteczności pozwoli nam na zwiększenie szansy na zatrudnienie wartościowych osób, dzięki czemu unikniemy takich zjawisk jak, np. fluktuacja pracowników.

Rekrutacje wolumenowe najczęściej stosuje się w branżach, gdzie zapotrzebowanie na pracowników jest duże, np. w branży produkcyjnej, logistycznej czy telemarketingowej. Jednakże, ze względu na specyfikę tego typu rekrutacji, mogą one być prowadzone w każdym sektorze.

Rekrutacje wolumenowe to więc procesy, które wymagają odpowiedniego przygotowania i wykorzystania specjalistycznych narzędzi. Należy pamiętać, że wybór niewłaściwej metody oceny kandydatów lub zbyt pochopne działanie może prowadzić do błędów i kosztów dla firmy.

Zobacz także