Według wielu badań syndrom wypalenia zawodowego następuje po ok. czterech latach pracy w jednym miejscu. W takiej sytuacji zwykły dwutygodniowy urlop może okazać się za krótki na podładowanie baterii. Co zrobić, żeby pracownik był znów w dobrej formie? Wysłać go na sabbatical.
To określenie, które nie ma jeszcze w języku polskim odpowiednika, może nie kojarzyć się zbyt dobrze, choć oznacza same przyjemne rzeczy. W Polsce jest to wciąż mało popularny sposób na motywację pracowników, ale na zachodzie w dużych organizacjach szefowie wysyłają swoich podwładnych na długie wakacje. Żeby wziąć urlop w postaci sabbatical trzeba jednak spełnić kilka warunków.
Syndrom wypalenia zawodowego
Zmęczenie pracą, chroniczne niewyspanie, stres i rutyna to przykładowe czynniki, które mogą skutkować wypaleniem zawodowym. Pracownik staje się wtedy leniwy, może spóźniać się do pracy, ma mało nowych pomysłów i pracuje nieefektywnie. To wszystko przekłada się na produktywność i dochody firmy. Pracownicy dotknięci syndromem wypalenia zawodowego mogą nawet popadać w depresje, co wiąże się z urlopami chorobowymi, zasiłkami i wydatkami na leczenie. Tego wszystkiego można uniknąć.
Na sabbatical trzeba zasłużyć
Specjaliści ds HR wymieniają narzędzia motywacyjne, które mają podnieść morale zatrudnionych w firmie, do których należą: dodatki do wynagrodzenia (premie, nagrody etc.) bądź dodatki pozapłacowe, czyli karty benefitowe, szkolenia i kursy lub możliwość pracy zdalnej. W niektórych sytuacjach może okazać się to niewystarczające. Dlatego też na popularności zyskuje sabbatical. Jest to długi urlop, który może trwać od miesiąca do nawet całego roku. Często pracodawca wypłaca podczas trwania tych wakacji pełne wynagrodzenie lub jego większą część.Sabbatical może być także bezpłatny, ale zawsze pracownik ma zapewnioną posadę po powrocie z wakacji. To jest właśnie ideą sabbaticalu: pracownik wyjeżdżając na ponadprogramowy urlop ma gwarancję, że czeka na niego stanowisko.
Zasady przyznawania i przeprowadzania sabbaticalu zależą od polityki kadrowej firmy. Pracodawca powinien przeprowadzić badanie satysfakcji pracowników, by sprawdzić, kto jest zagrożony wypaleniem. Warto zwrócić uwagę na pracowników zatrudnionych więcej niż 4-5 lat – jest to grupa ryzyka. Sabbatical proponuje się zwykle strategicznym pracownikom, wykwalifikowanym specjalistom lub kadrze managerskiej, czyli tym osobom, na których najbardziej zależy pracodawcy. Im dłuższy staż w firmie, tym dłuższy może być urlop. Sabbatical to jednak nie zwykłe wakacje, lecz konkretne narzędzie motywacyjne. Pracownik musi zaplanować, co chce osiągnąć podczas przerwy w pracy. Ten czas można przeznaczyć na zdobycie dodatkowego wykształcenia, spełnienie marzenia, rozwój swojego hobby czy pracę w wolontariacie. Wszystko po to, by nasz podwładny mógł zregenerować siły, przerwać rutynę codziennych obowiązków i powrócić z nową energią do pracy.