Sezon urlopowy powoli dobiega końca. Co prawda wakacje niestety już minęły, ale wciąż jeszcze w głowach mamy wycieczki, a sprzęt turystyczny w plecaku. Przyszedł czas zamienić go na praktyczne narzędzia przydatne w pracy w dziale personalnym. Oto kilka narzędzi współczesnego HR-owca.
Mapa po strukturze firmy
Gdy wybieramy się w nieznane tereny, zawsze mamy przy sobie mapę, by nie zgubić drogi. Mapa może pomóc nam także nie zgubić się w strukturach organizacji. W przypadku dużych firm i korporacji łatwo można pogubić się w wielu stanowiskach i ich wzajemnych relacjach. W tym celu stosuje się opis i wartościowanie stanowisk pracy. Te działania służą opisaniu posad (ale nie zatrudnionych na nich osób) pod względem przydatności dla firmy, wymaganych kompetencji, odpowiedzialności i obowiązków na danym stanowisku. Na tej podstawie tworzy się wartościowanie stanowisk pracy, które polega na stworzeniu hierarchicznej struktury w przedsiębiorstwie. Jedną z metod, prowadzącą do wartościowania jest metoda mapowania.
Mapowanie stanowisk to dopasowywanie stanowisk w firmie uczestniczącej w badaniu do stanowisk w raporcie. Dokonuje się go poprzez udzielanie odpowiedzi na starannie dobrane pytania w wyniku czego uzyskuje się informacje o ścieżce (np. Specjalista / pracownik biurowy, Robotnik, Dyrektor funkcjonalny, etc.) i poziomie mapowanego stanowiska. Mapowanie można nazwać wartościowaniem, jednak uproszczonym ze względu na funkcję umożliwienia porównania rynkowego, w odróżnieniu od ustalania wewnątrz firmowej hierarchii, czemu służy wartościowanie – tłumaczy Bartosz Adamczyk, Product Manager w Dziale Analiz i Raportów Płacowych AG TEST HR.
Kompas, czyli strategiczne zarządzanie
Żeby wiedzieć, w którą stronę podążać trzeba mieć określony cel i kompas, który nam go wskaże. Tym właśnie jest strategiczne zarządzanie zasobami ludzkimi. Dzięki wcześniej ustalonej strategii możemy zaplanować dalsze działania HR. Opracowanie zarządzania strategicznego polega na wytyczeniu najważniejszego kierunku rozwoju przedsiębiorstwa. W ten sposób będziemy wiedzieć, jaką przyjąć taktykę podczas rekrutacji, czy należy zwiększać zatrudnienie, czy raczej je redukować. Pozwoli to także dobrać odpowiedni program szkoleniowy i rozwoju personelu. Razem z wartościowaniem stanowisk pracy pomoże stworzyć najlepszy system wynagrodzeń itd.
Lornetka – tropienie kandydatów
Bez wykwalifikowanych pracowników nie da się zajść daleko. Według wielu badań pracodawcy mają poważny problem z pozyskiwaniem specjalistów, co zostało nawet nazwane niedoborem talentów. Jak radzić sobie z szukaniem i zatrudnianiem najlepszych pracowników? Służą temu nowoczesne techniki pozyskiwania specjalistów, takie jak Direct Search. Metodą poszukuje się najczęściej managerów, osoby na kluczowe stanowiska specjalistyczne oraz o unikatowych zdolnościach. Są to najczęściej już zatrudnieni pracownicy, więc sprawdzeni i wyszkoleni. Z lornetką łatwiej ich znaleźć, a później wystarczy do nich dotrzeć i przekonać do pracy w naszej firmie.
Wybierając się na wyprawy, zabieramy mnóstwo innych niezbędnych rzeczy, tak też i działania HR nie ograniczają się do wymienionych. Tak jak każdy wędrowiec posługiwał się kiedyś mapą, kompasem i lornetką, tak pracownik działu kadr zapewne niejeden raz dokonywał opisu stanowisk pracy, opracowywania strategii zarządzania i rekrutacji specjalistów.