Informatycy o swoich zarobkach – raport płacowy

zarobki w ITSerwis Computerworld.com przedstawił wyniki swojej ankiety dotyczącej pracy w branży IT. Przebadanych zostało 3673 informatyków w różnych stanach Ameryki. 99% badanych było zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin. Średnia wieku badanych wyniosła 47 lat. Ankieta została przeprowadzona zarówno wśród pracowników kadry zarządzającej, jak i pracowników niższego szczebla.
Według raportu płacowego informatycy są w większości zadowoleni z wysokości wynagrodzenia, które otrzymują. Usatysfakcjonowanych respondentów było aż 40%, natomiast bardzo zadowolonych z pensji 13%. Jedna czwarta badanych nie miało zdania w tej kwestii, co również znaczy, że ani nie uważali się za mało zarabiających. W sumie narzekających na zarobki było tylko 23% ankietowanych informatyków. Co ciekawe najczęstszą odpowiedzią na pytanie dotyczące najbardziej atrakcyjnych warunków pracy była właśnie podstawowa pensja. Tak wskazało blisko 50% badanych. Kolejne miejsce zajęła stabilność pracy oraz benefity.

Jednakże pomimo dość wysokiego poziomu zadowolenia z warunków pracy, ponad połowa badanych twierdzi, że ich płaca nie odzwierciedla faktycznego zaangażowania i odpowiedzialności. Uświadamia to, że informatycy mają ochotę zarabiać jeszcze więcej. Informatycy jednym głosem stwierdzają, że są zadowoleni z takiego wyboru życia zawodowego. 84% respondentów odpowiedziało, że podjęło dobrą decyzję o pracy w IT.

Trudno się im dziwić. Jak podają krajowe raporty wynagrodzeń w Polsce średnie zarobki informatyków wahają się od 4 tys. do ok. 7 tys. złotych.

Zobacz także