Dziś, życie w dużej mierze opiera się na danych. Liczby towarzyszą nam prawie wszędzie, czasem nawet tam, gdzie się ich nie spodziewamy. Na nich oparte są przecież wszystkie nowoczesne technologie, z których korzystamy z takim zamiłowaniem. Liczby nie mogą jednak żyć własnym życiem – musi być ktoś, kto potrafi je poskromić. Tym kimś jest analityk.
Piękny umysł
Zawód analityka jest pod pewnym względem wyjątkowy. Nie podlega on żadnym regulacjom ani licencjom. Nie oznacza to jednak, że każdy może podjąć się tego trudnego fachu. Do pracy w analizie danych należy posiadać bowiem wyjątkowo bystry umysł, a do tego być za pan brat z liczbami – matematyka nie ma przed analitykiem tajemnic.
Dobry analityk potrafi nie tylko liczyć. Sednem analizy jest przecież wyciąganie wniosków z szeregu dostępnych danych. To, co dla zwykłego człowieka stanowi skomplikowany szyfr, dla analityka układa się w swoistą opowieść. Idąc tym tropem, można powiedzieć, że analityk musi znaleźć w danych puentę.
Dokładność z dozą kreatywności
Wiemy już, że w zawodzie analityka liczy się inteligencja i duża sprawność umysłowa. To jednak nie wszystko. Równie cenna jest bowiem dokładność, sumienność, wnikliwość, biegła znajomość angielskiego i oczywiście odporność na stres. Przy obcowaniu z abstrakcyjnymi symbolami, przydatna jest także doza kreatywności. Dobry analityk zamiast popadać w utarte schematy, sam powinien proponować nowe rozwiązania. Umiejętność ta przydaje się szczególnie podczas tworzenia strategii finansowej dla klienta. Warto przy tym wspomnieć, iż analityk jest najczęściej wolnym strzelcem, pracującym samodzielnie.
Ile zarabia przeciętny specjalista ds. analizy danych? Zgodnie z danymi z Raportu Płacowego Advisory Group TEST HR, podstawowa pensja analityka wynosi średnio ok. 5 141 zł. W zawodzie tym duże znaczenie mają również zmienne dodatki do wynagrodzeń. Miesięczna płaca całkowita może więc osiągnąć średnio nawet 5 523 zł.