Najnowszy Raport Płacowy pozwala poznać specyfikę regionu wrocławskiego

Krakowska firma manaHR od lata bada wynagrodzenia w całej Polsce. Wyniki badań publikowane są w cyklicznych raportach płacowych, w tym także takich, które zawierają dane z konkretnych regionów. Jednym z takich raportów regionalnych jest ten zawierający dane z województwa dolnośląskiego. 

Raj dla inwestorów

Dolnośląskie to jeden z bogatszych regionów kraju z bardzo wysokim poziomem uprzemysłowienia. Co ważne, występuje tam niskie bezrobocie – według danych GUS w sierpniu 2019 roku wynoszące jedynie 4,7% (średnia ogólnopolska to 5,2%). Stolicą regionu jest oczywiście Wrocław, który rok do roku plasuje się wysoko w rankingach najatrakcyjniejszych miast w kraju. W województwie znajdują się też specjalne strefy ekonomiczne, które od lat skutecznie przyciągają inwestorów. 

Badanie manaHR

W badaniu specjalistów z manaHR wzięło udział aż 115 firm z całego regionu – w tym 58 z jego stolicy, czyli Wrocławia. Dzięki zebranym danym udało się przygotować kompleksową analizę zarobków i wyróżnić w niej aż 171 unikalnych stanowisk.

Jednym z podstawowych pytań postawionych podczas analizowania wynagrodzeń było to, czy cały region dolnośląski jest bogaty i stanowi dobre miejsce do życia? Czy też może dotyczy to jedynie głównej metropolii i powiązanych z nim miejscowości (Jelcz-Laskowice, Strzelin, Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice, Bielany Wrocławskie, Oława, Brzeg Dolny, Mirków, Pietrzykowice oraz Miękinia.)?

Różnice pomiędzy miejscowościami w regionie

Źródło: Raport Płacowy manaHR, edycja Październik 2019

Okazuje się, że istnieją obszary, gdzie różnice w wynagrodzeniach pomiędzy Wrocławiem i resztą województwa są niewielkie. Są też jednak takie, gdzie stolica regionu wypada dużo lepiej. Różnice najbardziej widać w branżach związanych z finansami, sprzedażą i handlem oraz badaniami i rozwojem. Ta ostatnia branża jest domeną dużych przedsiębiorstw i korporacji. Nic więc dziwnego, że działy R&D prędzej znajdziemy w dużym mieście, niż w małej miejscowości. Wiąże się to z dużą konkurencyjnością na rynku pracownika i wzajemnym wywindowaniem stawek, co skutkuje dużo większymi zarobkami. Analogiczna sytuacja ma miejsce w branży związanej ze sprzedażą i handlem. Tutaj zwiększony popyt na pracowników jest również odczuwalny.  

Zarobki w regionie dolnośląskim, a szczególnie we Wrocławiu i okolicach należą do najwyższych w Polsce, czyniąc go atrakcyjnym miejscem dla pracowników. Do tego dochodzą też możliwości rozwoju zawodowego i atrakcyjność samego miasta. Nic więc dziwnego, że wiele osób myślących o zmianie swojego miejsca zamieszkania, bierze pod uwagę właśnie Wrocław i jego najbliższe okolice.

Zobacz także