Nie samą płacą człowiek żyje

dodatki płacaCzy pracownikowi wystarczy do szczęścia tylko pensja? Okazuje się, że niekoniecznie. Często ci, którzy mają odwagę się wychylić, zostają nagrodzeni. Dodatkowa aktywność, podsunięcie pracodawcy jakiegoś pomysłu, czy wyjątkowo sprawne wykonywanie swoich obowiązków może przerodzić się w rzeczywistą korzyść, która umili życie pracownika. Dziś powiemy kilka słów na temat dodatków pozapłacowych.

Odważ się na więcej

Wiele osób przychodzi do pracy z nastawieniem pasywnym, sądząc, że właściwe wykonywanie obowiązków, to wykonywanie ich po cichu. 8 godzin w biurze, dwa projekty do zrobienia – „odbębniamy” i idziemy do domu. Taka postawa na pewno nie przyniesie firmie strat, jeśli tylko pracownik jest lojalny i dotrzymuje terminów. Okazuje się jednak, że coraz bardziej pożądany staje się inny model działania. Szefowie powoli przestają być tyranami, przekształcając się w liderów, częścią pracy których jest m.in. słuchanie tego, co mają do powiedzenia podwładni. Co z tego wynika? Otóż prawdziwy lider chętnie przystanie na ciekawą propozycję, wysuniętą przez kogoś z członków zespołu. Można powiedzieć nawet więcej – odważni pracownicy często są nagradzani za interesujące spostrzeżenia. Innym sposobem, w jaki możemy zyskać nie tylko uznanie szefa, ale także dodatek do pensji, jest np. 100% obecność w danym miesiącu.

Kto na podium?

Jak to zawsze bywa, w pewnych zawodach premie pojawiają się częściej, w innych rzadziej. Po bliższym przyjrzeniu się temu zagadnieniu, okazuje się co następuje: najlepiej pod tym względem wypadają pracownicy sprzedaży. Udział części zmiennej ich wynagrodzenia z perspektywy procentowej prezentuje się lepiej niż specjalistów w innych dziedzinach – od tego, jak dobrze radzą sobie w pracy, zależy aż 1/5 ich dochodów. Srebrny medal udało się zdobyć pracownikom obsługi klienta. Część zmienna ich wynagrodzenia wynosi 14%.

Dlaczego to przedstawiciele akurat tych zawodów mają największe szanse na premie? Odpowiedź wydaje się prosta. Ich praca polega na stałych kontaktach z klientami, co jest łatwym polem do ciągłego podnoszenia wyników, np. na gruncie sprzedaży. Im zaś większy wynik, tym wyższy dodatek do pensji.

Brąz w rankingu wysokości premii przypadł pracownikom działów produkcji, zakupów, logistyki oraz marketingu – ex aequo wraz z osobami, zarządzającymi organizacją. W ich wypadku, dodatki pozapłacowe to ok. 10% pensji.

Jeszcze wiele przed HR-em

Na szarym końcu plasują się pracownicy działów konsultingu i HR. 95% ich wynagrodzenia stanowi pensja podstawowa. Badania rynku jasno pokazują, że czasem warto chwycić przysłowiowego byka za rogi i odważyć się wprowadzić do pracy powiew świeżości. Może nasz pomysł wcale nie będzie taki zły, jak się wydaje?

Zobacz także