Walka z systemem. Jak nie wynagradzać pracowników

Swynagrodzenia-statystykiystem wynagrodzeń ma ułatwić proces rozliczania pracowników z wykonanych zadań oraz motywować do większego zaangażowania w pracę. To podstawa budowania sprawiedliwego nagradzania za pracę, dzięki czemu zatrudnieni chętniej pozostają w szeregach firmy. Jednak nie zawsze system działa sprawnie. Na co zwracać uwagę, aby nie musieć walczyć z polityką płacową firmy?
Błędy zdarzają się każdemu. Ważne, aby zdać sobie z nich sprawę i jak najszybciej wprowadzić poprawki. Oto kilka reguł, według których można pokojowo rozwiązać pewne problemy.

Zasady zasadami, ale…

Często zdarza się tak, że w dziale kadr system wynagrodzeń znajduje się w teczce pod stosem papierów i nikt do niego nie zaglądał od powstania organizacji. Niby jakieś zasady obowiązują, ale i tak wszystko zależy od decyzji prezesa. To duży błąd, gdyż wprowadza niejasne reguły. Pracownicy nie będą się starać wpłynąć na jakość wykonywanej pracy, jeśli nie będą wiedzieć za co są nagradzani.
Może wystąpić taka sytuacja: Pan Piotr, pracownik dużej firmy w danym miesiącu odniósł sukces, wykonał intratny projekt o strategicznym znaczeniu i otrzymał pensję w takiej samej wysokości, co za poprzedni okres. Następnym razem nie będzie się tak starał, bo i tak otrzyma takie samo wynagrodzenie.

Za co ta premia?

Co dalej stało się z panem Piotrem? Po kilku miesiącach rozliczeniowych na jego koncie pojawiła się tajemnicza premia. Okazało się, że to nagroda za wykonany projekt. Jednak pan Piotr zdążył już poczuć brak docenienia jakiś czas temu, więc premia nie będzie miała takiej siły motywacji, jak w miesiące wykonania projektu. Kolejny błąd polega także na nie informowaniu. Bardziej od wynagrodzenia liczy się sposób, w jaki zostajemy nagrodzeni. Jeśli odbyłoby się to na forum firmy w uroczystych okolicznościach, byłoby to środkiem motywacyjnym nie tylko dla pana Piotra, ale i innych pracowników.

System wynagrodzeń a hierarchia organizacji

Załóżmy, że pan Piotr otrzymał premię, ale porównał ją z wynagrodzeniem innych pracowników. Okazało się, że jego dodatek do pensji jest takiej samej wysokości, o jego kolegi, który nie odniósł takiego sukcesu, ale miał 100% obecności i zero spóźnień. Cóż, należy mu się zdecydowanie taką postawę trzeba nagrodzić, lecz stosunkowo inaczej niż wykonanie kluczowego zadania. Podobnie rzecz ma się z hierarchiczną strukturą przedsiębiorstwa. Wynagrodzenie oraz premie należy dobrać do charakterystyki stanowiska oraz wykonanych zadań.

System wynagrodzeń musi być dobrze skonstruowany, ale także często modernizowany. Zmienia się strategia firmy, jej struktura, a także sytuacja na rynku. System wynagrodzeń musi reagować na takie zmiany. Przede wszystkim należy dobrze wykorzystać potencjał wypłacania pensji i używać go jako narzędzia HR.

Zobacz także