Czego potrzeba przedsiębiorcom, by ich biznes mógł działać sprawnie? W rzeczywistości trudno wskazać tylko jeden czynnik. Za sukces firmy odpowiada zazwyczaj kilka elementów, które wzajemnie się przenikają.
Dla każdej z nich mogą to być odrębne czynniki; z pewnością istnieje jednak wspólny element, przyczyniający się do powodzenia każdej organizacji. Może to być np. wiedza przedsiębiorców o trendach aktualnie panujących na rynku pracy.
Wiadomości z rynku
Dzięki orientowaniu się w mechanizmach rynkowych, właściciel firmy może zapewnić pracownikom możliwie najlepsze warunki. Dostęp do informacji na temat średnich zarobków na konkretnych stanowiskach, pozwoli mu dobrze dopasować wynagrodzenia pracowników we własnej firmie. Źródłem informacji na temat zarobków w poszczególnych zawodach jest raport płacowy.
Porównać się z konkurencją
Co kryje się pod tym pojęciem? Raport płacowy to nic innego, jak zestawienie wynagrodzeń różnych osób, pracujących w różnych regionach. Za jego pomocą łatwo można wskazać, kto i gdzie na danym stanowisku zarabia więcej, a kto mniej. Dzięki temu narzędziu, pracodawca zyskuje możliwość porównania się z konkurencją, a co za tym idzie – przyznania pracownikom jak najlepszych warunków. Nie musi to być jednak jednoznaczne z windowaniem pensji w górę aż do granic możliwości. Najlepiej bowiem nie popadać w skrajności i odnieść się do wartości średnich, a nie skrajnie wysokich. Podobnie w drugą stronę – korzystając z raportu płacowego można zobaczyć, które firmy płacą pracownikom najmniej i idąc tym tropem, zaproponować swoim podwładnym lepsze warunki.
Sprawdzone u źródeł
Raport płacowy to bez wątpienia narzędzie niezwykle potrzebne. Zanim jednak się z niego skorzysta, warto sprawdzić jego rzetelność. Najlepsze raporty płacowe sporządzane są bowiem „u źródeł” – informacje o wynagrodzeniach pobierane są z firm, od specjalistów HR, działów personalnych czy zarządów. Nietrudno zgodzić się, że raporty tworzone w ten sposób są o wiele bardziej wiarygodne od ankiet internetowych, przeprowadzanych bezpośrednio wśród pracowników. Tego rodzaju badania są bowiem niezwykle trudne do zweryfikowania.
Karta przetargowa
Wiedza na temat zarobków na danym stanowisku sprawia, że także sami pracownicy mają asa w rękawie. Gdy pracodawca płaci zbyt mało, można starać się o podwyżkę, wspomagając się informacjami z raportu. W sytuacji, gdy pensja jest zbyt niska, warto także przemyśleć poszukanie pracy w innej firmie – tam, gdzie pracowników bardziej się docenia.