Derekrutacja czyli jak skutecznie rozwiązać stosunek pracy

Nieświadomość i błędy przedsiębiorców popełniane w trakcie procesu derekrutacji stają się często głównymi przyczynami sporów sądowych, narażających ich na poniesienie dużych kosztów finansowych oraz utratę wizerunku pożądanego pracodawcy. [PWN]

Derekrutacja czyli jak skutecznie rozwiązać stosunek pracy

Mało która problematyka związana z działaniami HR budzi tyle kontrowersji i emocji, co derekrutacja. Autorzy, na co dzień zajmujący się profesjonalnie doradztwem w zakresie HR, postanowili w przystępnej formie zapoznać czytelnika z tą tematyką. W pierwszej kolejności należy podkreślić (i jest to atut) poradnikowy charakter książki. Obok sporej dawki teorii wspartej podstawami prawnymi znajdziemy w niej wiele praktycznych i dokładnie opisanych przykładów. Całość zaprezentowana jest przystępnym i zrozumiałym językiem, co jak wiemy nie jest regułą w tego typu opracowaniach. Dodatkowo autorzy zadbali o odpowiednią gradację treści i wyróżnienie najważniejszych i kluczowych uwag opatrzonych odpowiednimi wyróżnikami.

Książka Derekrutacja czyli jak skutecznie rozwiązać stosunek pracy składa się dziesięciu rozdziałów, w których zostają omówione takie kwestie jak m.in: podstawy prawne rozwiązania umowy o pracę, przypadki nadużyć, praktyczne możliwości rozwiązania umowy, udział zakładowych organizacji związkowych, przygotowanie i przebieg rozmowy derekrutacyjnej, proces odwoławczy i obowiązki prawne w okresie wypowiedzenia. Na końcu znajdziemy dodatki, z których na szczególną uwagę zasługują wzory pism oraz wyciągi z podstawowych aktów prawnych.

Do kogo skierowana jest ta publikacja? Zdecydowanie do managerów, przedsiębiorców oraz specjalistów HR, ale także do wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje prawa pracownicze. Co ważne, poradnikowa forma oraz wyczerpujące omówienie wybranych przez autorów przykładów stawia „próg wejścia” stosunkowo nisko. Dzięki temu lektura będzie zrozumiała dla każdego, a język prawniczy i fachowa terminologia nie będą stanowiły przeszkody.

Od strony edytorskiej mamy do czynienia z dobrą publikacją i poza drobnymi niekonsekwencjami w składzie (interlinie i punktowania) nie doszukaliśmy się większych błędów.

Na koniec warto dodać, że lektura tej książki pozwoli uniknąć wielu problemów i zabezpieczyć się przed potencjalnymi zagrożeniami. Powyższe stwierdzenie dotyczy zarówno interesów pracodawców, jak i samych pracowników. Zdecydowanie polecamy!

 

Autor: Płucienik Aleksandra, Konior Ewa, Wanio Grzegorz, Brayshaw Lucyna, Chrobot Anna
Szczegółowe informacje
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2015
ISBN 978-83-01-18072-0
Wydanie: papierowe
Oprawa: miękka
Liczba stron: 240

Zobacz także