Czy w biznesie można wykorzystać gry? Okazuje się, że tak i to z całkiem dobrym skutkiem. Jedną z ciekawszych gier, które mają niepodważalną wartość szkoleniową, jest HexGame.
Państwo na planszy
HexGame to gra strategiczna, która polega na zarządzaniu państwem HexLand, znajdującym się w głębokim kryzysie. Jak w każdym państwie, w HexLand znajdują się stanowiska różnego szczebla na chwiejnej drabinie władzy. Zarządzanie odbywa się więc na trzech poziomach: rządu, regionów oraz gmin. Każdy z graczy musi poradzić sobie na grząskim gruncie i zarządzać, dysponując bardzo ograniczonymi zasobami, których zdobycie nie należy do najłatwiejszych. Uczestnicy rozgrywki muszą także przeprowadzać twarde negocjacje, zarówno między sobą nawzajem, jak i niezadowolonym społeczeństwem. Ideą gry jest rozsądne zarządzanie posiadanymi zasobami oraz właściwe pełnienie ról przywódczych. Trochę jak w życiu.
Granie w zarządzanie
Chociaż gra “sama w sobie” wydawać się może niewinną rozrywką na niedzielne popołudnie, szybko okazało się, iż idealnie wpasowuje się ona w realia biznesowego świata. Uczestnicy, aby osiągnąć najlepsze wyniki, muszą nauczyć się efektywnie negocjować oraz zgodnie ze sobą współpracować. Gracze doświadczają wyzwań, typowych dla pracy w firmie o wielu poziomach zarządzania. Dodatkowo, mają możliwość przyjęcia innej funkcji, niż ta, którą pełnią w rzeczywistości, co pozwala im patrzeć na przedsiębiorstwo z innej perspektywy, niż dotychczas.
Zachwyt wyższego szczebla
Po raz pierwszy symulacja HexGame odbyła się na międzynarodowych warsztatach dla menedżerów, których organizatorem był Uniwersytet Nauki i Technologii z Kumasi wraz z Tema Development Corporation z Ghany. Uczestnikami byli menedżerowie wysokiego szczebla z różnych ministerstw. Co ciekawe, początkowo nie podobał im się pomysł wykorzystania gry do odzwierciedlenia procesów biznesowych. Udział w rozgrywce szybko jednak odmienił ich nastawienie, sprawiając, iż podchodzili oni do sprawy bardzo emocjonalnie. Dyskusja na temat gry trwała jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu warsztatów.
Wykorzystanie gier jako metod szkoleniowych w biznesie zyskuje coraz większą popularność. Sposób ten jest doskonały zarówno wtedy, gdy konieczne jest przeszkolenie personelu niższego szczebla w celu podniesienia konkretnych kwalifikacji, jak i ogólnie pojętego rozwoju menedżerów.