Dlaczego warto monitorować wskaźniki fluktuacji i absencji w firmie i skąd czerpać dane?

W dzisiejszych czasach zdobycie pracownika nie należy do spraw łatwych. Z jednej strony można przyciągać atrakcyjnym wynagrodzeniem i benefitami, z drugiej dobrą atmosferą w pracy i ciekawymi projektami. To, na jaką metodę się zdecydujemy, powinno zależeć od rzeczywistych potrzeb naszej firmy.  Do najważniejszych czynników, które pozwolą dobrać właściwe metody i narzędzia rekrutacji pracowników, należą wskaźniki fluktuacji i absencji. Mówiąc wprost – będziemy dzięki nim wiedzieli, czy dobrze idzie nam utrzymanie kadr w firmie. Wszystko to warto oczywiście odnieść do średnich rynkowych zarobków. 

wykresy

Raporty manaHR

Krakowska firma manaHR idzie w sukurs wszystkim przedsiębiorstwom, które chcą przeanalizować wynagrodzenia i porównać średnią rynkową z własnym systemem wynagrodzeń. Wraz z początkiem roku opublikowała najnowsze badanie płac. Pierwsza edycja raportów obejmujących również dane o absencji i fluktuacji  w 2017 była pilotażowym programem, ograniczając się jedynie do terenów województwa dolnośląskiego. Wzięło w niej udział 51 firm. W następnym roku miało już miejsce badanie ogólnopolskie – wówczas aż 190 organizacji chciało podzielić się swoimi danymi. 2019 rok to kolejny wzrost zainteresowania wśród przedsiębiorstw – tym razem było ich aż 208.W ramach kwietniowej edycji przeanalizowano też wskaźniki absencji i fluktuacji. Raporty płacowe zawierające dane ze stycznia 2020 roku będą opublikowane w kwietniu.

Przebieg badania

Proces zbierania danych przebiega w całości online. Firmy otrzymują dostęp do unikalnego narzędzia, które umożliwia również import z programu płacowo-kadrowego. Dane są szyfrowane, a nad przebiegiem operacji czuwają konsultanci, którzy weryfikują stawki i sprawdzają ich poprawność. W oparciu o takie unikalne informacje pochodzące od firm powstają właśnie Raporty Płacowe manaHR. 

Jak widać, warto wziąć udział w badaniu, bo nie dość, że otrzymamy aktualne informacje o średnich wynagrodzeniach na danych stanowiskach, to jeszcze będziemy mogli przeanalizować średnią absencję i fluktuację. Dzięki punktom odniesienia będzie możliwe podjęcie działań naprawczych i optymalizacja procesów w naszej organizacji. Takie twarde dane pochodzące bezpośrednio od działów HR umożliwią stworzenie skutecznej strategii personalnej eliminującej niepokojące zjawiska w naszym przedsiębiorstwie. 

Zobacz także