Szukamy dobrego szkolenia SEP. Co warto wziąć pod uwagę?

Szkolenia SEP cieszą się w naszym kraju rosnącą popularnością, co bez wątpienia jest efektem obserwowania przez pracowników rynku zatrudnienia. Od dawna panuje na nim duży deficyt fachowców posiadających uprawnienia energetyczne, cieplne i uprawnienia energetyczne. Osoba, która szuka jeszcze swojej zawodowej ścieżki lub chce wykonać diametralny zwrot, bo nie jest zadowolona z obecnej kariery, może to wykorzystać, przebranżowić się i właściwie zapewnić sobie bezpieczeństwo ekonomiczne na długie lata. Oczywiście samo ukończenie kursu SEP nie jest jeszcze równoznaczne z tym, że można się podawać za fachowca. Konieczne jest zdanie egzaminu SEP, aby uzyskać stosowne kwalifikacje zawodowe. Dobre szkolenie jest najlepszym sposobem na sukces podczas egzaminu, ale jak je znaleźć? W naszym poradniku wymieniamy elementy oferty szkoleniowej, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Kurs elektryka, kurs SEP na uprawnienia gazowe i cieplne, czyli kompleksowa oferta

Pierwszą kwestią, która powinna znaleźć się w centrum zainteresowania osoby szukającej dobrego szkolenia SEP jest to, czy dany organizator posiada w swojej ofercie komplet kursów zawodowych przygotowujących do egzaminu SEP na wszystkie grupy uprawnień. Jest to o tyle ważne, że w sytuacji, gdyby uczestnik np. kursu elektryka zechciał zdobyć także kwalifikacje z zakresu ciepłownictwa i gazownictwa, nie będzie musiał ponownie zapisywać się na szkolenie u innego organizatora.

Wyjaśnimy to na przykładzie oferty Krajowego Centrum Kształcenia, jednego z najbardziej renomowanych organizatorów szkoleń SEP w Polsce. Jeśli uczestnik zapisze się na kurs energetyczny, czyli w grupie kwalifikacji G1 (uprawnienia energetyczne), ale od razu zgłosi gotowość do podejścia do egzaminu z zakresu uprawnień gazowych i cieplnych, to zostanie do tego odpowiednio przygotowany w ciągu jednego dnia. Zaoszczędzi sporo pieniędzy (płaci za kurs tylko raz), ale przede wszystkim czasu. No i oczywiście zdobędzie komplet uprawnień  SEP, co znacząco poprawi jego sytuację na rynku zatrudnienia.

Opinie o kursie SEP

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze konkretnego szkolenia SEP, warto poszukać opinii innych uczestników, którzy w przeszłości byli kursantami danego organizatora. Można je znaleźć w Internecie, przy czym zawsze trzeba brać poprawkę na emocje. Skrajnie negatywne opinie o szkoleniu SEP mogą po prostu wynikać z tego, że autor nie zdał egzaminu państwowego i całą winę za swoje niepowodzenie zrzucił na kurs.

Miarodajnym wyznacznikiem jakości szkolenia SEP są dane na temat zdawalności egzaminu państwowego. Pod tym względem także wyróżnia się oferta Krajowego Centrum Kształcenia, które od lat utrzymuje się w czołówce organizatorów najskuteczniejszych kursów energetycznych w Polsce.

Analizując opinie o danym szkoleniu SEP warto także wyselekcjonować te, których autorami są przedsiębiorcy. Jeśli pracodawca poleca kurs, to jest to mocny argument przemawiający za tym, aby również się na niego zapisać. Dlaczego? Ponieważ w firmie czas to pieniądz. Przedsiębiorcy nie mogą sobie pozwolić na to, aby oddelegować pracownika na słabe szkolenie SEP, bo przez to wzrośnie ryzyko niezdania egzaminu – co oczywiście oznacza konieczność powtórzenia całej procedury.

Kadra szkoleniowa, czyli kto prowadzi kurs SEP?

To bardzo istotna kwestia, ponieważ dla każdego powinno być jasne, że im bardziej zaangażowani, doświadczeni i profesjonalni są instruktorzy, tym większa szansa na zdanie egzaminu SEP. Jeśli organizator szkolenia nie zdradza żadnych informacji na temat osób, które prowadzą kursy, to trzeba go o to dopytać. Jest to o tyle ważne, że wciąż niestety zdarzają się szkolenia, które przypominają najnudniejsze wykłady. Instruktor praktycznie odczytuje uczestnikom przepisy i na tym się kończy. Trudno oczekiwać, aby ktokolwiek po takim „kursie” był uzbrojony w wiedzę, która pozwoli mu bez problemu zdać egzamin przed komisją.

Znów wróćmy do przykładu szkoleń SEP organizowanych przez Krajowe Centrum Kształcenia. Te kursy prowadzą wykwalifikowani eksperci ze Stowarzyszenia Elektroenergetyków Polskich. Organizator wprost informuje, że szkolenie składa się z części wykładowej i warsztatowej, dzięki czemu uczestnicy mogą poznać zagadnienia związane z robotami instalacyjnymi czy konserwacyjnymi nie tylko od teoretycznej, ale też praktycznej strony. Bez wątpienia jest to znacznie ciekawsze, co przekłada się na wyższy poziom skupienia i przyswojenia wiedzy.

Dostępność szkolenia SEP

Chodzi tutaj o to, aby zdecydować się na takie szkolenie na uprawnienia SEP,  by nie musieć daleko dojeżdżać czy tym bardziej poświęcać kilku dni na udział w kursie. Dla własnej wygody (co też sprzyja zachowaniu koncentracji) warto postawić na kursy energetyczne organizowane jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Na szczęście pod tym względem oferta organizatorów szkoleń jest już co najmniej satysfakcjonująca. Chociażby Krajowe Centrum Kształcenia w trybie ciągłym oferuje szkolenia SEP w kilkunastu polskich miastach,  jak Bydgoszcz, Białystok, Olsztyn, Kielce, Katowice, Łódź, Warszawa, Rzeszów, Kraków, Gdańsk, Szczecin czy Poznań.

Więcej na stronie: https://sep-szkolenia.pl/

Zobacz także