Polskie miasta outsourcingowe coraz wyżej!

Według opublikowanego kilka dni temu rankingu 100 najlepszych outsourcingowych destynacji na świecie Tholons 2016 polskie miasta mocno awansowały. Największym wzrostem może poszczycić się Warszawa, która awansowała aż o 5 miejsc i aktualnie zajmuje 25. lokatę. Wrocław także powędrował o cztery miejsca w górę, wprost na pozycję 58. Kraków natomiast, niezmiennie od 3 lat, utrzymuje wysoką pozycję w pierwszej dziesiątce.

Czołowymi miejscami w rankingu, niezmiennie władają miasta z Indii i Filipin.

W całym zestawieniu znalazło się aż 20 europejskich miast. W 2016 najlepszą europejską destynacją dla outsourcingu był niezmiennie Kraków, który zajmuje od trzech lat 9. pozycję. Nic jednak pewnego, czy w 2017 uda mu się utrzymać tę lokatę, kiedy na plecach czuje już oddech Dublina, który w tym roku zamyka pierwszą dziesiątkę, czyli jest o dwa miejsca wyżej niż w 2015 roku. Co ciekawe, zdecydowana większość europejskich miast zajęła lepsze miejsca w stosunku do roku poprzedniego. „Na plusie” znalazły się między innymi takie miasta jak: Praga, Budapeszt, Tallinn czy Belgrad. Na szczególną uwagę zasługują jednak miasta położone na wyspach brytyjskich, które odnotowały bardzo dynamiczny wzrost. Oprócz wspomnianego już Dublina w rankingu znalazły się także Belfast (U.K.) z awansem o 5 miejsc (38. miejsce), Glasgow City (U.K.) w tym roku także o 5 oczek w górę (59.), Cork (Irlandia), który awansował o 4 miejsca (aktualnie 61.) oraz Leeds (miejsce 87.). Spośród polskich miast największa pochwała należy się Wrocławowi, który na przestrzeni ostatnich 4 lat awansował aż o 20 miejsc!

Porównanie miejsc zajętych przez polskie miasta w Rankingu Tholons w poszczególnych latach. Źródło: Tholons Top 100 Outsourcing Destinations.

 

Wśród destynacji, które odnotowały w 2016 największe awanse znalazły się między innymi dwa brytyjskie miasta, jedno irlandzkie, filipińskie, australijskie, a także… dwa polskie. Twórcy raportu podkreślili w uzasadnieniu, iż outsourcing w Polsce już od dłuższego czasu idzie ku lepszemu. Produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca wzrósł w ostatnich latach niemal dwukrotnie, właśnie dzięki sektorowi outsourcingowemu.

Wysokie miejsca czołowych polskich miast w światowym rankingu, przestają już niektórych dziwić. Względna stabilność ekonomiczna i polityczna, nowe inwestycje z Unii Europejskiej przenoszone do wschodniej i centralnej Europy oraz bardzo dobrze wykwalifikowani kandydaci do pracy w tej branży przyczyniają się do tego, iż z każdym rokiem w Polsce otwiera się coraz więcej firm SSC/BPO/ITO. Według różnych źródeł ich liczba może przekraczać nawet 700. Z Raportu PAIiIZ „10 lat sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce” wynika, że w 2015 roku zatrudnienie w tych firmach wynosiło 150 000 osób. Sektor ten powiększa się średnio o 25-30 tys. miejsc pracy rocznie (dane ABSL). Prognozy na przyszłość są także bardzo obiecujące. Szacuje się, iż w tym roku będzie to już 170 000 osób, a do 2020 ma to być już 250 000 osób.

Oryginalne źródło informacji: https://raportplacowy.pl/pl/article,show,66,polskie-miasta-outsourcingowe.html

Martyna Wielgus
Starszy Specjalista ds. Marketingu i PR
E-mail: [email protected]
Tel: 885 300 039

 

Zobacz także