Problemy w obsadzaniu stanowisk

niedobór talentówWspółczesne rynki pracy na całym świecie dotknął pewien paradoks: dużego bezrobocie i duże problemów ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Menadżerowie, eksperci i pracownicy działów HR zastanawiają się, dlaczego w obliczu kilkunastoprocentowej stopy bezrobocia, firmy posiadają nieobsadzone stanowiska.

Brakuje wykwalifikowanych pracowników.

Te kwestie wyjaśnia raport firmy doradczej ManpowerGroup pt.: „Niedobór talentów 2014”. Wynika z niego, że 33% przedsiębiorstw ma problemy ze znalezieniem pracowników z odpowiednim wykształceniem. Badani wskazują, że jednym z kluczowych czynników, który wpływa na niedobór talentów jest brak posiadania przez kandydatów kompetencji twardych, czyli konkretnych umiejętności technicznych (50 proc. odpowiedzi). Pracodawcy nie mają do dyspozycji kandydatów, których mogli by przyjąć do pracy. Wśród zawodów, w których brakuje największej liczby kandydatów, na pierwszym miejscu znajdują się wykwalifikowani pracownicy fizyczni, a zaraz po nich inżynierowie. Wynika z tego, że tryb polskiego szkolnictwa jest niedostosowany do warunków, panujących na rynku pracy i wymogów przedsiębiorców. Profil absolwenta studiów wyższych nie odpowiada na faktyczne zapotrzebowanie talentów.

Jak HR-owcy radzą sobie z problemami podczas rekrutacji pracowników?

Nowe praktyki HR wybiera w Polsce 36% ankietowanych. Na tle globalnym taka tendencja to słaby wynik, gdyż na innowacyjne działania kadrowe decyduje się prawie połowa respondentów. Przedsiębiorcy starają się stworzyć nowe modele pracy (31%). Innym często wybieranym rozwiązaniem jest zapewnienie szkoleń i możliwości rozwoju obecnie zatrudnionym. Ale aż 30% badanych w Polsce nie stosuje żadnej strategii, aby uporać się z problemami z poszukiwaniem pracowników. Jedna czwarta firm, borykających się z niedoborem talentów, decyduje się na poszukiwanie pracowników z nowych źródeł. Rekrutują w ten sposób z niewykorzystanych zasobów, czyli wśród młodych lub starszych osób, kobiet, bądź niewykwalifikowanych kandydatów, którzy wykazują potencjał do przeszkolenia i zdobycia potrzebnych umiejętności. Z tego rozwiązania w Polsce korzysta znacznie mniej firm, bo tylko 16% badanych.

Wyniki raportu pokazują, że problem niedoboru talentów dotyczy przedsiębiorstw i organizacji na całym świecie. W Polsce, jak i w innych krajach, brakuje pracowników na podobnych stanowiskach.

Zobacz także