Outplacement – dlaczego jest przydatny?

zwolnienie monitorowaneZwolnienia monitorowane nie są jeszcze w Polsce tak popularne, jak na Zachodzie. A szkoda, bo każda firma, która zwalnia wielu pracowników jednocześnie, powinna nie tylko czynić to w zorganizowany sposób, lecz także pomóc im w znalezieniu nowego zatrudnienia.

Niezachwiany wizerunek

Co kryje się za pojęciem outplacementu? Firmom, które chętnie korzystają z tej metody, zależy z pewnością na utrzymaniu pozytywnego wizerunku – nie tylko wśród pracowników, zarówno byłych, jak i przyszłych, lecz także wśród kontrahentów, a nawet konkurencji. Dzięki monitorowaniu zwolnień, pracodawca podtrzymuje z zespołem pozytywną więź. Dotyczy to nie tylko zwalnianych pracowników, ale również pozostałych. Outplacement pozwala wyeliminować niepotrzebną panikę, a tym samym utrzymać efektywność pracy na stałym poziomie.

Pracownik w dobrych rękach

Firmy, wykorzystujące w swych działaniach outplacement, często proszą o pomoc profesjonalne agencje doradztwa personalnego. Dzięki współpracy z zewnętrzną organizacją możliwe jest wypracowanie optymalnego programu zwolnień, dopasowanego do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Bardzo często zdarza się, że to właśnie specjalista ds. HR jest odpowiedzialny za poinformowanie poszczególnych pracowników o planowanym zwolnieniu. W takiej sytuacji jego zadaniem jest udzielenie danej osobie wsparcia oraz wskazanie jej możliwych ścieżek dalszego rozwoju.

Zwolnienia to nie koniec świata

Pracownikom, którzy mają zostać zwolnieni, najczęściej proponuje się pomoc w zakresie budowania i umacniania własnego wizerunku. Byłe miejsce pracy może chwilowo przekształcić się w biuro karier, a pracodawca wraz z doradcą mogą stać się pośrednikami pracy. W programach outplacementowych znaleźć można m.in. cykle szkoleń, dotyczących świadomego planowania ścieżki kariery oraz efektywnego zdobywania nowego zatrudnienia, a także pomoc w tworzeniu CV czy właściwej autoprezentacji podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Konsultanci często zalecają także dodatkowy udział w szkoleniach językowych bądź przekwalifikowujących. Rozwiązaniem może być również przejście na wcześniejszą, aktywną emeryturę. Wbrew pozorom, zwolniony pracownik ma więc całkiem sporo możliwości, a zwolnienie może być szansą na wyższe płace. Kluczem do odniesienia sukcesu w dalszym rozwoju jest jedynie udzielenie mu właściwej pomocy.

Zobacz także