Raporty Płacowe to flagowy produkt krakowskiej firmy manaHR, wydawany od ponad 20 lat. Wyróżnia je nie tylko rzetelność danych, ale także ich aktualność – kolejne edycje są wydawane aż cztery razy w roku! Najnowszy kwietniowy Raport właśnie się ukazał i zawiera najświeższe informacje dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstw w trudnym czasie pandemii. Dlaczego warto po niego sięgnąć i jakie dane w nim znajdziemy?
Raport raportowi nierówny
Zacząć należy od atutów Raportu Płacowego manaHR, które jednocześnie odróżniają go od konkurencyjnych opracowań. Przede wszystkim mamy tutaj do czynienia ze wspomnianą wcześniej rzetelnością. Wynika ona ze sposobu pozyskiwania informacji. W przeciwieństwie bowiem do większości popularnych raportów, Raporty manaHR powstają w oparciu o dane pochodzące bezpośrednio od działów personalnych firm uczestniczących w badaniu. Kolejną przewagą jest ich aktualność. Cztery edycje w roku dają odbiorcom Raportu manaHR pewność, że prezentowane wyniki najlepiej odpowiadają rzeczywistości. Co znajdziemy w najnowszej edycji?
Raporty Płacowe kwiecień 2021
Warto zaznaczyć, że w najnowszej edycji badania wynagrodzeń wzięło udział aż 891 przedsiębiorstw. Liczba pobranych próbek płacowych wyniosła 316 121. Najwięcej uczestników (66%) reprezentowało sektor produkcyjny. Jeśli chodzi o branże to udział wygląda następująco: FMCG (130 firm), Motoryzacja i Lotnictwo (126 firm), Logistyka (114 firm), Przemysł Maszynowy (94 firmy) i Budownictwo (90 firm). Dane dotyczące wymienionych obszarów odnaleźć możnaoczywiście w głównym Raporcie Wynagrodzeń. Oprócz tego produkcja, FMCG, logistyka, motoryzacja oraz SSC/BPO/IT doczekały się jeszcze osobnych opracowań.
Analizę danych ułatwia również podział na regiony. Najliczniej w Raportach Płacowych reprezentowane są województwa: śląskie (169 firm), mazowieckie (165 firm), dolnośląskie (117 firm), małopolskie (111 firm) i łódzkie (72 firmy).
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, specjaliści z manaHR prowadzą też badania w zakresie mikroregionów, czyli obszarów wydzielonych ze względu na swoją specyfikę. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku firm zatrudniających pracowników fizycznych. W rekrutacji pracowników blue collar wyścig z konkurencją o ich pozyskanie rozgrywa się bowiem w najbliższym otoczeniu. W edycji kwietniowej znajdziemy informacje o 13 takich mikroregionach, a wśród nich: Grodzisk Mazowiecki i okolice (68 firm), Wrocław i okolice (55 firm), Gliwice i okolice (38 firm), Łódź i okolice (38 firmy), Dąbrowa Górnicza i okolice (34 firmy).
Cenną wiedzę pozyskamy również dzięki suplementom do Raportów. Dodatek dotyczący strategii organizacji w związku z pandemią oraz analiza fluktuacji i absencji może okazać się w obecnych czasach nieocenionym wsparciem, jeśli chodzi o sprawne zarządzanie firmą.
Plany na kolejną edycję
Trzecia edycja Raportów Płacowych manaHR pojawi się tradycyjnie w lipcu. Będzie zawierała aktualne dane dotyczące wynagrodzeń, a dodatkowo wyniki zebrane w formie Analizy Językowej. Jeśli jeszcze nie zapisałeś na udział w badaniu, to najwyższa pora to zmienić!