Województwo śląskie to jeden z najbardziej interesujących regionów Polski pod względem gospodarczym. Bezrobocie spada tam bardzo szybko, a jednocześnie gwałtownie rozwija się branża produkcyjna. Skutkiem powyższych zjawisk jest pogłębiający się niedobór rąk do pracy, z którym pracodawcy muszą sobie jakoś radzić. Jaki sposób jest według nich najbardziej skuteczny?
Z jednej firmy do drugiej
Obecnie, bezrobocie na Śląsku oscyluje w granicach 5-6%. To bardzo mało, sądząc po tym, jak wiele osób pozostawało na bezrobociu jeszcze kilka lat temu (podobnie jest zresztą w całej Polsce). Na gwałtowny wzrost zatrudnienia, największy wpływ miała zapewne nieustannie rozwijająca się Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Na jej terenie działają dziesiątki firm produkcyjnych, niejednokrotnie znajdujących się tak blisko siebie, że dzieli je jedynie ulica lub ogrodzenie. Jakie ma to znaczenie w praktyce? Okazuje się, że bardzo duże, bo fizyczna bliskość zakładów wpływa na decyzje pracowników o fluktuacji między nimi. Nie dość więc, że z sytuacji, kiedy bezrobocie było duże, stan rzeczy zmienił się bardzo drastycznie i obecnie pracowników dosłownie brakuje, to jeszcze trudno powstrzymać ich od uciekania do konkurencji. W przypadku, kiedy nowy zakład pracy znajduje się kilkaset metrów od poprzedniego, zmiana pracy nie wydaje się dla podwładnego żadnym wyzwaniem.
Na Śląsku nawet kilkunastoprocentowe podwyżki
Co robią firmy, żeby z jednej strony zatrzymać dotychczasowych pracowników, a z drugiej – przyciągnąć nowych (których na rynku jest obecnie bardzo niewielu)? Odpowiedzią są oczywiście podwyżki. W skali całego kraju, w 2017 roku, średnia wysokość podwyżek wynosiła 4,02% – na Śląsku pensje rosną często nawet o 15-18%. Tak skrajne wskaźniki widoczne są jednak tylko w tych frmach, które płaciły jak dotąd znacznie poniżej rynku i próbują dziś dogonić konkurencję. Chcąc nie chcąc, są one zmuszone do tak znacznego podnoszenia wynagrodzeń – inaczej pracownicy nie będą chcieli podejmować u nich zatrudnienia, a przecież i tak już jest z tym duży problem.
Jak widać, wysokość pensji to jeden z najważniejszych czynników w oczach obecnych i potencjalnych pracowników na Śląsku. Każdy pracodawca powinien jednak pamiętać, że oprócz tego liczą się także pozostałe warunki pracy, takie jak dodatki płacowe i pozapłacowe, atmosfera czy relacje z przełożonym. Tylko zadowolony pracownik będzie chciał bowiem zostać w firmie na dłużej – a o to przede wszystkim chodzi.