Benefity nie tylko w korporacji

satysfakcja z pracyZaangażowany pracownik nie samą satysfakcją żyje. Nie bez powodu wymyślono premie, awanse czy służbowe samochody. O ile jednak łatwo nagrodzić pracownika dużej korporacji, trudniej zrobić to w niewielkiej firmie. Jej zazwyczaj po prostu nie stać na takie ekstrawagancje. Czy jednak oznacza to, że pracownicy mikro, mini i średnich przedsiębiorstw nie mogą liczyć na benefity? Oczywiście, że nie! Istnieje wiele sposobów na wynagrodzenie wielkiego zaangażowania w małej firmie.

Ciężka praca nie idzie na marne

Każdy, kto robi coś więcej niż przysłowiowe minimum, chciałby być nagrodzony za swój wysiłek. Nawet jeśli dodatkowy motywator nie jest czyimś bezpośrednim celem (w końcu można po prostu lubić swoją pracę), to zawsze miło być docenionym. Benefity pozapłacowe zwiększają motywację do pracy i zacieśniają więzy pracownika z firmą. Nie każdego przedsiębiorcę stać jednak na służbowe auto dla najlepszego managera. I nic w tym złego – każda firma kiedyś przecież zaczynała. Na szczęście istnieją inne sposoby na zasygnalizowanie pracownikowi, że jest się zadowolonym z jego wysiłku.

Elastyczność jest trendy

Jednym z najtańszych sposobów na zadbanie o dobrego pracownika jest umożliwienie mu pracy zdalnej. Jeśli rodzaj jego pracy nie wymusza przebywania w biurze, to dlaczego miałby on spędzać tam codziennie większość dnia? Lojalny i zaufany pracownik może radzić sobie równie efektywnie (a nawet bardziej), gdy będzie mógł wybrać, kiedy i gdzie chce pracować. Jeżeli jest on jednak potrzebny w biurze, warto zaproponować mu elastyczny czas pracy – może np. spędzać tam 9 godzin przez 4 dni w tygodniu, a w piątek wychodzić o 13. Taka propozycja na pewno spodoba się i jemu, i jego rodzinie.

Inwestycja w życie

Jednym z popularnych benefitów pracowniczych jest również grupowe ubezpieczenie na życie. Działa ono całą dobę, bez względu na to, czy objęta nim osoba znajduje się w pracy, na urlopie, w domu czy gdziekolwiek indziej. Można wybrać również polisę z opcją inwestycyjną, która pozwala odkładać pieniądze na wybrany cel (np. emeryturę). Grupowe ubezpieczenie na życie to szereg korzyści, które przysługują pracownikowi na okres długoterminowy, obejmując takie sytuacje, jak pobyt w szpitalu, ciężką chorobę dziecka czy małżonka oraz konieczność szybkiej wypłaty pieniędzy, jeśli któryś z członków rodziny ulegnie wypadkowi. Wśród nowych ofert ubezpieczenia grupowego znajdują się także pakiety gwarantujące wypłatę 100% sumy ubezpieczenia na walkę z nowotworem (dostępna jest szeroka lista nowotworów, podpadających pod ubezpieczenie).

Jak dbać o zarobki pracowników?

Z pewnością opłaca się przyznawać pracownikom różnego rodzaju benefity, oprócz dbania o wysokie wynagrodzenia. Dzięki temu przedsiębiorca ociepla wizerunek firmy oraz poprzez motywowanie podwładnych, zwiększa efektywność ich działania. Na dobrych pracownikach nie warto oszczędzać.

Zobacz także