Bezpieczna przystań dla menedżera

manager motywacjaPracownicy kadry kierowniczej są często osobami, w których inni pokładają zaufanie. Wielu z nich to prawdziwi przywódcy, nieustannie motywujący podwładnych do działania. Czy ktoś kiedyś zastanawiał się jednak, co motywuje samego menedżera? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć poniżej.

Podstawą jest podstawa

Według badań, przeprowadzonych na zlecenie Legg Mason, Bigram i Wolters Kluwer, zdecydowana większość kierowników ponad wszystko w pracy ceni sobie stałe wynagrodzenie podstawowe (69% badanych). Zaskakujące? Dziś przecież oczekuje się, że każdy będzie wolał pozafinansowe motywatory. Okazuje się jednak, że menedżerowie często czują na plecach oddech kryzysu finansowego. Przywiązanie do stałych zarobków może się u nich brać również stąd, iż nie są pewni, co przyniesie jutro. Jeśli bowiem kierownik wynagradzany jest za wynik, oznacza to stawienie czoła ryzyku – nie wszystko zależy przecież od niego. Poza tym, pracodawca widząc, iż menedżer osiągnął zamierzony skutek, przy następnej okazji może dać mu jeszcze trudniejsze zadanie – w ogóle nie zważając na to, że wynik mógł zostać osiągnięty za cenę zdrowia czy dobrego samopoczucia.

Więcej o wynagrodzeniach w Polsce według branż i regionów dowiesz się z raportów płacowych.

Oprócz pensji

Poruszywszy temat samopoczucia, trzeba wspomnieć, iż menedżerowie, prócz podstawowej pensji, bardzo cenią sobie dodatki do wynagrodzenia – szczególnie bogaty pakiet medyczny (78% badanych, którzy przyznali, że dodatki są dla nich motywujące). Wiąże się to prawdopodobnie z faktem, że ich praca jest niezwykle stresująca. Zabezpieczenia, takie jak możliwość pójścia do dobrego lekarza, bądź stałość pensji, są więc dla nich szczególnie ważne. Nie bez znaczenia jest jednak także coś w rodzaju psychicznego komfortu, związanego z prestiżem wykonywanego zawodu. To prawdopodobnie dlatego kierownicy lubią dostawać służbowy samochód (74%) lub dobrej jakości sprzęt do pracy – smartfon, tablet itp. (58%).

 

Trening dla menedżera

Gdybyśmy chcieli jednak zarzucić menedżerom całkowity brak chęci rozwoju, popełnilibyśmy duży błąd. Jak wynika bowiem z badania, aż 67% kierowników motywowanych jest przez szkolenia zawodowe. Nie mogą to być jednak byle jakie szkolenia – przeciętny menedżer od zwykłego kursu grupowego woli indywidualny coaching. Wśród osób, które przyznały, że motywują ich czynniki poza-płacowe, 79% docenia także przyjazną atmosferę w pracy, a 67% – samodzielność swojego stanowiska.

Istnieją też czynniki, z powodu których menedżer może nawet zrezygnować z pracy. Do największych kierowniczych demotywatorów należy konieczność wykonania czegoś związanego z naruszeniem prawa (59%) oraz trudne relacje z przełożonymi (56%). Wygląda więc na to, że nawet menedżerska cierpliwość może się kiedyś skończyć.

Zobacz także