Warszawa – miasto złotówką sypiące

Nieważne w którym regionie Polski o zarobki spytać, wszędzie dostanie się odpowiedź, że najwyższe wynagrodzenie można dostać w Warszawie. Jednak życie w stolicy nie jest wcale takie kolorowe. Więcej kosztują tutaj bowiem zarówno utrzymanie, jak i rozrywki.

W raporcie Głównego Urzędu Statystycznego “Przegląd Statystyczny Warszawy” można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat tamtejszego rynku pracy. Na przykład, bezrobocie w stolicy wynosi już tylko 1,9 %, a liczba osób pracujących w małych przedsiębiorstwach sięgnęła imponującej liczby 1,1 miliona. Najciekawsze są jednak dane dotyczące wysokości wynagrodzeń.

Z wspomnianego raportu dowiadujemy się m.in., że istnieje grupa licząca 300 tysięcy osób, dla której średnia płaca to aż 9341 zł. Należą do niej przede wszystkim programiści i ludzie zajmujący się telekomunikacją, dla nich średnia płaca to 8500 zł miesięcznie, co jest tylko o 800 zł więcej niż w innych częściach kraju. W grupie tej znajdują się też księgowi, tłumacze i prawnicy. Dla nich średni przychód w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 8957 zł, a w samym marcu aż 10050 zł! Przedstawiciele tych zawodów w innych regionach zarabiają średnio aż 2000 zł mniej. Kolejną podgrupą są osoby zajmujące się handlem hurtowym. W Warszawie zarabiają oni około 8700 zł w porównaniu do 5600 zł w innych regionach, czyli 55% więcej!

Nie aż tak dobrze zarabiający, ale wciąż cieszący się niezłym wynagrodzeniem, są agenci nieruchomości – ich średnia to 7300 zł w kontraście do 5000 zł średniej ogólnopolskiej. Jednak ludzie odnotowujący największą przebitkę to osoby zajmujące się hurtem detalicznym i naprawą samochodów. Zarabiają oni 6,5 tysiąca czyli dwa razy więcej niż w innych częściach kraju (3254 zł).

Jednak wysokie zarobki w Warszawie równoważone są przez wyższe koszty utrzymania i rozrywek. Jeśli chodzi o utrzymanie, to koszty mediów są porównywalne z innymi miastami, ale ceny mieszkań są dużo wyższe. W Warszawie średni koszt metra kwadratowego nowego mieszkania to 8 tysięcy złotych, gdzie dla porównania średnia dla innych dziesięciu dużych miast Polski to 5 tysięcy. Zakupy są na porównywalnym poziomie z innymi regionami, ale usługi są znacznie droższe. Na przykład bilet do kina w Warszawie to średnio 27,75 zł w kontraście do 19,.6 zł gdzie indziej. Wizyta męska u fryzjera to 31,5 zł kontra 18,9 zł.

Jak widać zatem, życie w Warszawie niekoniecznie musi być bardziej opłacalne pomimo, że mieszkańcy stolicy rzeczywiście zarabiają więcej w porównaniu z rodakami mieszkającymi w innych częściach kraju. 

Zobacz także