Najnowsze badania pokazują, że nawet 2/3 działających na polskim rynku firm ma trudności z rekrutacją pracowników. Na taki stan rzeczy ma wpływ niski poziom bezrobocia, który w ostatnich miesiącach osiągnął poziom nie notowany od maja 1991 roku! W efekcie większość przedsiębiorców nie jest przygotowana na zmiany, jakie zaszły na rynku pracy i nie potrafi się do nich dostosować.
Stopa bezrobocia na poziomie 8,2% może cieszyć. Zadowoleni nie są jedynie pracodawcy. Taki stan rzeczy wywiera bowiem na nich presję płacową oraz skutkuje trudnościami z zapełnieniem wakatów. Działający w naszym kraju przedsiębiorcy przyzwyczaili się, że chętnych do pracy jest znacznie więcej niż dostępnych stanowisk. W efekcie przez lata rekrutacja pracowników była zajęciem, które wykonywać mógł „każdy głupi”. Realia zmieniły się jednak, a wraz z nimi transformacji muszą ulec strategie pozyskiwania pracowników.
Zmiany wyraźnie widać w rosnących wydatkach na rekrutację. Według badań SARATOGA Human Capital Benchmarking koszty związane z pozyskaniem nowych pracowników wzrosły aż o 40% w przeciągu ostatnich czterech lat. Wzrósł też średni czas samego procesu, który wynosi obecnie nieco ponad 30 dni roboczych. Problem z podażą pracowników jest coraz powszechniejszy. Jeszcze niedawno skarżyły się na niego głównie firmy z sektora IT. Dziś jest już jednak inaczej, choć nadal deficyt w tej branży jest największy. Szacuje się, że sięgnął już ponad 50 tysięcy wakatów.
Trudności ze znalezieniem pracowników sprawiają, że coraz większa liczba firm decyduje się na outsourcing rekrutacji do firm, które się w tym specjalizują. Dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pokazują, że jedynie w zeszłym roku firm takich powstało niemal 1000! A bum wciąż trwa, gdyż w roku bieżącym zarejestrowano już ponad 800 kolejnych. Dobra firma rekrutacyjna rzeczywiście może okazać się pomocna, jeśli dobrze orientuje się w rynku i posiada odpowiednią sieć kontaktów. Oprócz samej rekrutacji może ona pomóc w przygotowaniu atrakcyjnej oferty, przystającej do panującej obecnie na rynku pracy sytuacji.