Rekrutacja pracowników w 2021 roku

Wszyscy dobrze pamiętamy pierwsze reakcje firm na pandemię. Covid-19 spowodował, jeśli nie masową panikę, to na pewno dużą nerwowość i zachowawczość oraz szybkie wdrażanie planów oszczędnościowych. Nie obyło się też bez wpływu na pozyskiwanie z rynku nowych specjalistów. Jak wygląda rekrutacja pracowników w 2021 roku i czy po tak długim czasie od początku pandemii firmy zmieniły swoje podejście do zatrudniania?

rekrutacja pracowników

Badanie manaHR

Specjaliści z manaHR przeanalizowali pod tym kątem polskie firmy i podzielili się z nami wynikiem swoich badań w kolejnej edycji Raportu Płacowego.

rekrutacja pracowników

Jak wynika z zebranych informacji ponad połowa firm nic nie zmieniła w obszarze rekrutacji i pandemia koronawirusa nie miała na nie wpływu. Jedynie 25% badanych deklaruje, że ograniczy rekrutację do minimum, a tylko 1% (!!!) wstrzymuje wszystkie działania w tym zakresie. Co ciekawe 11% ankietowanych zwiększyło lub planuje zwiększyć zatrudnienie.

W tym momencie warto zastanowić się nad tak dużymi rozbieżnościami. Jak można się domyślić, przyczyna leżu u podstaw, czyli zależy od branży w jakiej działa dana firma. Ona z kolei ma związek z zapotrzebowaniem klientów i konsumentów na konkretne produkty, czy usługi.

Jedni zyskują, drudzy tracą

Nie jest tajemnicą, że Covid-19 nie ze wszystkim obszedł się tak samo. Są branże, które straciły najwięcej – takie jak gastronomia, hotelarstwo, a są takie które zyskały – np. firmy kurierskie, czy branża IT. Co do tej ostatniej, doszło do kuriozalnej sytuacji, w której jeszcze trudniej jest o najbardziej poszukiwanych na rynku specjalistów. Nic w tym dziwnego, ponieważ coraz więcej usług przeniosło się do Internetu. Do tego spora część zatrudnionych pracuje zdalnie i nie zanosi się, aby taki stan rzeczy uległ szybko zmianie. Naturalnie spowodowało to jeszcze większy wzrost wynagrodzeń w branży IT.

Raport Płacowy od manaHR zbiera 4 razy w roku dane pochodzące bezpośrednio od działów kadrowych firm biorących udział w badaniu. Podobnie jest z drugą edycją badania “Strategie firm w dobie pandemii”, który analizuje strategiczny dla zarządzania kadrami obszar rekrutacji. Badanie zostało przeprowadzone na początku 2021 roku, a dane zostały udostępnione już w kwietniu jako suplement do Raportu Płacowego.

Zobacz także