Finansiści mają się dobrze, ale tylko najlepsi

FinanseNajwiększe koncerny zagraniczne chętnie przenoszą swoje centra finansowe do krajów takich jak nasz, ponieważ mogą tu liczyć na wykwalifikowanych pracowników. Tacy potentaci jak IBM, Shell czy Lufthansa otwierają nowe działy finansowo-księgowe w wielu polskich miastach. W związku z tym ekonomiści i księgowi mogą tym samym liczyć na atrakcyjne oferty pracy.

Jednak im większa firma, tym wyższe wymagania. Aby być pracownikiem takich gigantycznych korporacji, trzeba mieć umiejętności i doświadczenia na znacznie wyższym poziomie. Na rynku pracy liczy się więc posiadanie międzynarodowych certyfikatów. Najlepiej jeśli jest on przyznawany przez znaną organizację. Liczy się także poziom, który dany certyfikat specjalisty reprezentuje. Bardzo ważna jest także umiejętność posługiwania się kilkoma językami. Angielski wciąż jest językiem obowiązkowym, jednak dodatkowym plusem jest znajomość innych języków skąd pochodzi dana firma. Co raz bardziej popularny staje się zatem niemiecki, hiszpański, ale również bardziej oryginalne języki: chiński, japoński czy duński. Posiadanie takich umiejętności zwiększa zarobki na starcie, co potwierdzają raporty płacowe. Zatrudnienie u prawdziwych światowych potentatów to szansa na atrakcyjne zarobki i ciekawą pracę, ale wiąże się także z ciągłym doskonaleniem własnych kompetencji.

Tak więc wciąż warto doszkalać się i inwestować w swoją edukację, gdyż w przyszłości i tak nam się to zwróci, przynajmniej w branży finansowej.

Zobacz także